K poslednímu dubnovému dni evidovaly úřady práce méně než 243 tisíc uchazečů o zaměstnání, což je nejnižší hodnota od srpna 1997. Část nezaměstnaných přitom úřady hodnotily jako nedosažitelnou. Opačným směrem se ubírala nabídka volných pracovních míst, která nabobtnala na 267 tisíc. V Česku se tak nadále drží bezkonkurenčně nejnižší míra nezaměstnanosti v Evropě.

„To znamená, že na jedno volné pracovní místo v dubnu připadalo 0,91 uchazeče! Jedná se evropský a troufám si říci i světový unikát v tržní ekonomice,“ komentoval čerstvá data analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. Upozornil na to, že podíl nezaměstnaných výrazně klesl i v problematičtějších regionech, jakými jsou Ústecký či Moravskoslezský kraj.

odborový předák Josef Středula
Odbory se ohradily proti Babišovi. Znevážil práci úředníků, říká Středula

S nedostatkem pracovníků se potýká čím dál více odvětví, zejména pak zpracovatelný průmysl, stavebnictví a doprava. „Podniky přijímající sezónní pracovníky se jich buďto v zimě vůbec nezbavily, nebo si s jejich náborem letos pospíšily v obavě, že by na ně v dubnu již nemuselo nic zbýt,“ podotkl ekonom UniCredit Pavel Sobíšek. Podniky podle něj budou měnit svůj obchodní model a zvyšovat mzdy i produktivitu, růst HDP nicméně vysoká zaměstnanost zbrzdí.

Česká míra nezaměstnanosti se už dotýká hodnoty, kterou ekonomové považují za přirozený limit. „Taková situace nemá v Evropě obdoby a jinde ve světě je typická snad jen pro Japonsko,“ uvedl Sobíšek.

Ilustrační foto
Změnit práci? Ne, díky, jsme s tou svou spokojeni, říkají čeští čtyřicátníci

„Pokud se podíváme na počty těch, kteří jsou schopni či ochotni nastoupit do práce během dvou týdnů, tak na jednoho nezaměstnaného připadají dokonce již více než dvě volná místa,“ upozornil analytik Petr Dufek z ČSOB. Stav na trhu práce by se podle něj měl v nejbližších měsících projevit také na zrychlení inflace.

Ekonomové očekávají, že letos se početl lidí bez práce ještě nepatrně sníží. „Nezaměstnanost bude i nadále kontinuálně klesat navzdory zpomalení ekonomického růstu s výjimkou července, kdy na úřady práce dorazí čerství absolventi,“ uvedl analytik Raiffeisenbank Milan Frydrych. Odborníci nicméně nejsou zajedno v tom, zdali bude na přelomu léta a podzimu prolomena psychologická hranice tří procent.

Pražská konference o dánském modelu trhu práce
Každý rok jiné zaměstnání. Dánové v Praze doporučovali svůj model trhu práce