Představte si, že perete, máte puštěnou televizi, děti si hrají na počítači. Všechny spotřebiče odebírají elektřinu ze sítě. Normálně za to musíte platit, nicméně díky počasí naopak dostanete zaplaceno vy.
Zní to jako sci-fi, ale realita současného Německa tomu není vzdálená. Během květnových víkendů díky slunečnému a větrnému počasí dodávaly obnovitelné zdroje do sítě tolik proudu, že stlačily ceny na burzovním trhu na nulu či dokonce do záporu.
Na německé energetické burze EPEX se v neděli 8. května v jednu chvíli za „odstranění" jedné megawatthodiny přebytečného proudu platilo až 155 eur (4200 korun). Podobná situace se opakovala o týden později, v neděli 15. května v odpoledních hodinách.
ČESKÝ MINUS 341 KORUN
Na českém trhu spravovaném společností OTE se cena dostala nejhlouběji 341 korun do záporu. Problém ale je, že na záporné ceně umí zatím vydělat jen málokdo. Je to příležitost hlavně pro obchodníky a spekulanty, kteří mohou pořídit elektřinu v Německu (a ještě si za to nechat zaplatit) a poté se pokusit tento proud prodat jinde v Evropě.
DOMÁCNOSTI SI POČKAJÍ
Domácnosti a drobní podnikatelé dnes takové možnosti nemají. Aspoň ne do doby, než přijde éra takzvaných chytrých sítí a elektroměrů a s nimi i možnost platit za spotřebovanou energii podle aktuální ceny na trhu. Pak už bude stačit pořídit si aplikaci, která bude ve správnou chvíli zapínat či vypínat spotřebiče v domácnosti.
ZELENÉ REKORDY
Za nedávným pádem cen je třeba hledat rekordní množství vyprodukované „zelené" energie. Solární, větrné a vodní elektrárny a elektrárny na biomasu pokrývaly o nedělích 8. a 15. května celkem až 95 procent německé spotřeby elektrické energie.
Kritici těmto zdrojům vyčítají denní výkyvy, kdy
v hodinách největšího slunečního svitu v kombinaci
s větrem bude docházet právě k převisu výroby nad spotřebou a naopak v době bezvětří a zamračeného nebe obnovitelné zdroje dodávají jen zlomek výkonu.
Obavy z kolapsu sítě se ale nenaplnily.
„Každým rokem se podíl energie z obnovitelných zdrojů zvyšuje. Dny jako 8. květen ukazují, že systém funguje skvěle," uvedl Christoph Podewils z německého think-tanku Agora Energiewende.
PORTUGALSKO I DÁNSKO
Zelené rekordy však nepřepisují pouze v Německu. Portugalsko „běželo" od 7. do 10. května ze sta procent pouze na elektřině vyrobené ve vodních, větrných a solárních elektrárnách. Zdroje na uhlí a plyn tak mohly zůstat vypnuté.
Také Dánsko opakovaně pokrylo spotřebu výhradně obnovitelnými zdroji, zejména s využitím větru, a ještě vyváželo přebytky do okolních zemí.
DAVID TRAMBA
LIBOR AKRMAN
Více se dozvíte v aktuálním vydání týdeníku Dotyk.
Stáhněte si týdeník Dotyk zdarma do svého tabletu či smartphonu v App Store, Google Play , na Amazonu či v Microsoft Store.