Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tahák pro čerstvé maturanty: Jak vyzrát na zdravotní pojištění?

Skoro 70 tisíc středoškoláků už má za sebou maturitní zkoušky. S ukončením střední školy souvisí pro některé maturanty mimo jiné i to, že se budou muset začít starat o své zdravotní pojištění. Odkdy platí absolvent střední či vysoké školy zdravotní a sociální pojištění? A co když maturita napoprvé nevyšla? Přinášíme přehled všech situací.

15.6.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Vít Černý

Pro studenty, kteří byli úspěšní u maturit i přijímaček na vysokou školu, se nic nemění na tom, že za ně pojistné nadále bude platit stát. Je ale důležité, aby pojišťovna věděla, že dotyčný nadále studuje.

Nezapomeňte si proto vždy zjistit, zda vaše vysoká škola oznamuje zdravotní pojišťovně nástupy ke studiu. Dělat to totiž nemusí, protože oznamovací povinnost má sám pojištěnec. U studentů jde zejména o oznámení zahájení a ukončení studia, případně jeho přerušení a znovuzahájení. 

Méně šťastní maturanti pak budou muset zdravotní pojištění řešit buď už o prázdninách (pokud budou po celý měsíc výdělečně činní), nebo nejpozději v září.

Jaké situace mohou nastat?

1. Studium jste úspěšně ukončili maturitou a pokračujete studiem na Vysoké škole

Stát platí za Vás platí pojistné po celou dobu studia, nejdéle však do 26 let. Do toho se zahrnuje také doba od úspěšného vykonání maturitní zkoušky a doba bezprostředně navazujících školních prázdnin. Jelikož budete pokračovat bez přerušení v dalším studiu, nezapomeňte pojišťovně oznámit a doložit zahájení studia na další školy. Kdyby byl zápis do 1. ročníku vysoké školy až v říjnu nebo v listopadu, musíte to zdravotní pojišťovně oznámit do osmi dnů ode dne, kdy jste se tuto skutečnost dozvěděli.

2. Ukončili jste úspěšně maturitou studium na střední škole, ale nepokračujete studiem na vysoké škole

Jestliže po složení maturitní zkoušky nebudete pokračovat ve studiu, platí za vás stát pojistné do konce školního roku do konce školních prázdnin, tedy do 31.8. Nesmíte být však výdělečně činní. Když nastoupíte do zaměstnání, pojistné za vás platí zaměstnavatel, Když se na úřadu práce přihlásíte jako uchazeč o zaměstnání, pojistné platí stát.

V případě, že začnete podnikat, platíte pojištění jako OSVČ. Pokud nic z toho neuděláte a ani za vás z jiného důvodu neplatí pojistné stát, patříte do kategorie osob bez zdanitelných příjmů. To musíte oznámit své zdravotní pojišťovně a začít si platit pojistné v této kategorii.

3. Neudělali jste maturitu a čeká vás opravná zkouška v září

Pokud jste nevykonali maturitu a půjdete na opravný termín, stát za vás platí pojistné taktéž až do 31. 8. Podmínkou však je, že během prázdnin nevykonáváte výdělečnou činnost.
Tato podmínka neplatí, pokud pak u maturity uspějete a budete pokračovat ve studiu na VŠ. Kdybyste tedy v tomto případě po celý měsíc někde pracovali, budete muset potom pojišťovně oznámit a doložit, že dál studujete.

4. Uspějete v září u opravné zkoušky a pokračujete ve studiu

V tomto případě za vás stát platí pojistné také bez přerušení, po celou dobu studia na vysoké škole, nejdéle ale do 26 let. 

5. Neuspějete v září u opravné zkoušky

Zdravotní pojištění máte v tomto případě pokryté ještě o prázdninách (pokud však po celý měsíc někde nepracujete). Budete však muset řešit pojištění za měsíc září. Pokud už v září nenastoupíte do zaměstnání, nezačnete podnikat, ani se nepřihlásíte na úřadu práce mezi uchazeče o zaměstnání, pak patříte do kategorie osob bez zdanitelných příjmů. Musítě to oznámit své zdravotní pojišťovně a začít si platit sám pojistné jako OBZP.

Oznámit zdravotní pojišťovně ale vždy musíte i to, že jste v evidenci úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání nebo že začínáte podnikat.

Autor: Redakce

15.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Elon Musk pózuje v továrně Tesly v kalifornském Fremontu.
7

Průlom pro zahraniční investory v Číně? Tesla jedná o rozšíření výroby

Fotografie, která se stane symbolem letošních voleb.
DOTYK.CZ
6

Internet se baví: Babiš líbá a Benda je stejnou jistotou jako smrt a daně

Nejúspěšnější kandidát ODS Václav Klaus ml.: Zrušil bych 90 procent zákonů

Se ziskem 22 635 preferenčních hlasů vstoupil do velké politiky syn někdejšího prezidenta Václav Klaus mladší. Stejně jako jeho otec, ve věku 48 let.

Jednání Sněmovny podle ANO? Upravené přestávky pro kluby i přednostní práva

K námětům vítěze voleb hnutí ANO na úpravy jednání Sněmovny patří zkrácení přestávek na porady poslaneckých klubů, omezení okruhu řečníků s přednostním právem a prodloužení doby pro schvalování zákonů.

Odvolat šéfa finanční správy Janečka? Pilný: Musím Zaorálkovi přečíst zákon

Ministři hnutí ANO a KDU-ČSL se staví skepticky k návrhu ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) na odvolání šéfa finanční správy Martina Janečka a náměstkyně ministra financí Aleny Schillerové. Podle nich nebyly naplněny podmínky, které pro odvolání obou vyžaduje služební zákon.

Pohledem Stanislava Šulce: Nová doba, zvykejme si

Byly avizovány zásadní volby. Volební účast tomu však nenapovídala a přes veškerý údiv nakonec ani výsledky, které byly očekávatelné. Snad jen propad KSČM a skutečně nízký volební výsledek ČSSD byly překvapením voleb. Ostatní jede jednak podle průzkumů, zároveň Češi potvrdili trend dnešní doby. Politika založená na ideologii je pasé, vystřídala ji politika marketingová. Berme to jako fakt.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení