Podstatou je, že automat držitelům platebních či kreditních karet umožní platit čerpání pohonných hmot přímo, aniž by museli jít do pokladny čerpací stanice a stát frontu s dalšími zákazníky.

„Placení u tankautomatu je velmi snadné, podobně jako například vybrat peníze v bankomatu a nebo zaplatit kartou u obchodníka. Tankautomaty výrazně zrychlí placení za pohonné hmoty a provozovatelům navíc přinesou větší bezpečnost, neboť zákazník prakticky nemůže odjet bez zaplacení,“ uvedl František Jungr z HVB Bank. Výhodné hlavně pro menší čerpadla je i to, že majitel díky přístroji bude moci zákazníkům nabídnout celonoční služby, aniž by musel platit obsluhu. U tankautomatu si řidič načerpá a platební kartou zaplatí, obsluha není nutná.

Podle průzkumu mezi budoucími zákazníky v Česku, kde se první přístroj zkoušel od dubna v Polné u Jihlavy, má o tuto službu zájem 78 procent dotázaných řidičů. Služba se již osvědčila v řadě evropských i mimoevropských zemí, zejména v USA, kde je již běžná, ale rovněž třeba v sousedním Rakousku či v Dánsku.

Podle informací HVB Bank a jejích partnerů by se první přístroje mohly do pár týdnů objevit v praxi. Řidiči by se s nimi měli setkat u čerpadel AGIP či OMV, případně u čerpacích stanic, které v posledních letech provozují velké obchodní řetězce jako nadstandardní službu pro své zákazníky. Do konce roku by mělo být v provozu kolem 10 kusů tankautomatů. Zařízení stojí mezi 300 – 400 tisíci korun.