„Slovensko vloni zaznamenalo rekordní meziroční nárůst počtu českých turistů, a to o 27 procent. Celkem Češi tráví na Slovensku 16 procent všech svých dovolených,“ říká Tomio Okamura, člen prezidia a mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

Čeština je zároveň nejběžnější „cizí“ jazyk v přírodní chloubě našich východních sousedů, v Tatrách. V lyžařských centrech a hotelech se tam vloni ubytovalo celkem 430 tisíc lidí, z toho dvě stě tisíc cizinců. Češi se šedesáti tisíci pak mezi cizinci zaujímají první místo.

„V každé vyspělé zemi drží turismus domácí populace. Pouze v rozvojových zemích se turistický ruch opírá o zahraniční turisty. V Česku se tento moderní trend, kdy začali Češi trávit více dovolených doma, nastartoval kolem roku 2005. S tímto zvratem se svezlo i Slovensko, které mnozí stále vnímají z dob Československa jako domácí zemi,“ vysvětluje Tomio Okamura.

Ve hře jsou ale ještě minimálně další tři faktory, které hrají ve prospěch dovolených na Slovensku. Je to podobný jazyk, výhodný kurz české koruny a velice kvalitní zázemí turistických center. Například slovenské lázeňské domy, na rozdíl od těch českých, vsadily na moderní trendy a začínají nabízet nejen léčebné kůry, ale především relaxační pobyty pro nejširší klientelu.

V loňském roce navštívilo Slovensko přibližně 720 tisíc turistů. V žebříčku nejoblíbenější českých turistických destinací pak Slovensko zaujímá druhé místo, těsně za Chorvatskem.