Firmu do chebské zóny přivedla společnost Colliers, investorem bude developerská společnost Accolade a stavbu by měla realizovat firma Panattoni Europe. S nimi město Cheb spolupracuje už delší dobu a díky tomu se podařilo do průmyslové zóny přivést i další investory, naposledy například čínskou společnost BWI, která svůj závod už staví.

Podle Lindy by distribuční centrum mohlo začít fungovat už letos. "Na základě vydaného územní rozhodnutí se už dělají i terénní úpravy. Během krátké doby by pak mohla vyrůstat samotná konstrukce stavby," řekl.

Tchibo má v plánu v Chebu zaměstnat několik set lidí, postupně možná tisícovku. Podle Lindy by to mohl být významný impuls pro město Cheb. "Doufám, že se do Chebu začnou stěhovat lidé za prací a poroste i počet obyvatel. Každopádně už nyní město dostane díky prodeji pozemků v průmyslovém parku o 65 milionů korun více do rozpočtu, než se čekalo. Většinu z toho tvoří pozemky pro Tchibo," řekl Linda.

Chebská průmyslová zóna, která má asi 40 hektarů, se začala postupně plnit od roku 2004. V poslední době příliv investorů zrychlil. Kromě BWI nedávno začala i stavba haly pro společnost DHL Supply Chain. V objektu bude poskytovat logistické služby pro poskytovatele televize Sky Deutchland v Německu a Rakousku. Hala za 250 milionů korun má být hotová do května.

Investicí pro Tchibo se ale už prakticky vyčerpaly všechny větší pozemky i v druhé etapě průmyslového parku. Obsazeny nebo zamluveny jsou pozemky i v první části zóny, která vznikla nejdříve.

Další průmyslová zóna

Cheb už nyní jedná s Karlovarským krajem o možnosti vybudovat další průmyslovou zónu na dohled od té současné. Mohla by pak být strategickou průmyslovou zónou celého kraje.

Zatím chebský Průmyslový park zaměstnává okolo 1000 lidí. Pokud se splní plány nových investorů, měl by se počet zaměstnanců nejméně zdvojnásobit. Na Chebsku je aktuálně podíl nezaměstnanosti 5,2 procenta, zatímco v kraji 6,9 procenta. Díky rychlostní silnici R6 je ale zóna dosažitelná i pro obyvatele Sokolovska nebo Karlovarska. Z Karlových Varů se dá do Chebu dojet asi za 30 minut, ze Sokolova za 25 minut. Do hodiny se ale dá do Chebu dojet i z Tachovska.