StoreDot s pomocí nanotechnologie a syntetizování umělých molekul, takzvaných nanodotů, vyvinula baterii, která dokáže uložit mnohem více energie než současné typy baterií a zároveň mnohem rychleji. Prototyp je pro využití v telefonech zatím příliš objemný, firma ale plánuje vyvinout do roku 2016 dostatečně tenkou baterii, která by se už mohla uplatnit na trhu. Baterie by měla absorbovat energii potřebnou k dobití chytrého telefonu za 30 sekund.

"Jsou to nové materiály, které až dosud nikdo nevyvinul," řekl Myersdorf. Jeho firma získala ve dvou kolech financování 48 milionů dolarů (1,1 miliardy Kč). Mezi jejími investory figuruje mimo jiné ruský miliardář a majitel fotbalového klubu Chelsea Roman Abramovič a nejmenovaný přední výrobce mobilních telefonů z Asie.

Počet uživatelů chytrých telefonů ve světě letos dosáhne podle odhadů 1,75 miliardy, a StoreDot tak má pro svůj produkt k dispozici potenciálně obrovský trh. Pokud se chce firma prosadit, musí ale na svém vynálezu dál pracovat, řekli analytici.

"StoreDot má potenciál vyřešit velký problém," řekl analytik Zack Weisfeld, který má zkušenosti s novými projekty v sektoru mobilních telefonů. "Musí stále ještě pracovat na velikosti baterie a na počtech dobíjecích cyklů, pokud ale tyto problémy vyřeší, bude to velký průlom," dodal.

Podle Myersdorfa bude rychlonabíjecí telefon stát o 100-150 dolarů (2220-3330 Kč) více než současné smartphony. Jeho baterie by měla být schopna absolvovat 1500 dobití, což představuje životnost asi tři roky. Myesdorf doufá, že tutéž technologii bude možné využít k vyvinutí baterií pro elektrické automobily, které by pak bylo možné dobít za dvě až tři minuty, namísto nynějších mnoha hodin.