Ceny elektřiny v oddíle bydlení podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) klesly v říjnu meziměsíčně o 53,9 procenta, na druhou stranu však podle statistiků vzrostly ceny zemního plynu o 2,7 procenta, tuhých paliv o 8,4 procenta a tepla a teplé vody o 3,1 procenta. Rostly ceny potravin, když cukr zdražil o 54,3 procenta, vejce o 27 procent a zelenina o 9,6 procenta. Po dvouměsíčním poklesu vrostly ceny pohonných hmot a olejů o 4,9 procenta. Ceny zboží úhrnem klesly o 2,8 procenta, zatímco ceny služeb o 0,7 procenta vzrostly.

Tempo meziročního růstu spotřebitelských cen se v říjnu dostalo na nejnižší hodnotu od letošního dubna, kdy inflace činila 14,2 procenta. Naposledy meziroční inflace zpomalila v srpnu na 17,2 procenta, předtím 13 měsíců v řadě zrychlovala. V září pak opět zrychlila na 18 procent.

Říjnová inflace byla o 2,3 procentního bodu nižší, než odhadovala ČNB ve své podzimní prognóze. „Značné zpomalení cenového růstu v říjnu je způsobeno především významným poklesem meziroční dynamiky regulovaných cen v důsledku vládních opatření na pomoc s vysokými cenami energií. Bez těchto opatření by říjnová inflace byla o 3,5 procentního bodu vyšší,“ uvedl ředitel sekce měnové ČNB Petr Král.

Ilustrační snímek
Cena paliv v Česku mírně klesla. Napomohla tomu i síla české koruny

Rovněž analytici připisují zpomalení inflace dopadům úsporného tarifu na elektřinu a plyn a odpuštění poplatku za podporované zdroje energie. „Neřekl bych tedy, že jsme se s inflací v Česku vypořádali, spíše se jí podařilo skrýt. Energie podle metodologie výpočtu ČSÚ zlevnily, přestože se tak nestalo. Náklady zaplácne pravděpodobně nová daň a vyšší státní zadlužení. Do značné míry tak platí, že příznivá inflační čísla jdou na vrub novému dluhu,“ řekl analytik XTB Jiří Tyleček.

S rychlým odezněním inflace analytici nepočítají, snižovat se podle nich bude jen postupně. Pod deset procent by se mohla dostat v polovině roku 2023. Stejný názor zastává i ČNB. „Od poloviny příštího roku se inflace sníží na jednociferné hodnoty. Za tím bude stát další zmírňování nákladových tlaků, zchlazení zahraničního ekonomického růstu i domácí poptávky a trhu práce, na které bude působit i zpřísněná měnová politika,“ uvedl Král.

V první polovině roku 2024 by podle prognózy ČNB měla inflace klesnout ke dvěma procentům.