Topit dřevem vychází téměř nejlevněji, takže není divu, že zejména u majitelů rodinných domů je topení dřevem stále populárnější. Špalky sice vycházejí v porovnání s ostatními topivy výhodněji, ale na své si přijdou i ti, kteří topí třeba zemním plynem nebo elektřinou. Tady mohou lidé čekat nejznatelnější zlevnění. „V případě elektřiny bych hovořil o úspoře konečné celkové ceny do pěti procent. V případě zemního plynu je potenciál úspor výraznější. Úspora může přesáhnout deset procent," uvedl ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií Jiří Gavor. Bezpochyby tím potěšil osm procent domácností, které topí elektřinou, a zejména pak 
38 procent českých domácností, kterým zajišťuje teplo zemní plyn.

Topná sezona

Letos začala topná sezona kupodivu o dva týdny dříve než loni. I když Českou republiku po celé léto sužovala tropická vedra, začátkem září se prudce ochladilo a už 8. září teplárny hlásily, že zahájily dodávky tepla, protože teploty klesly pod 13 stupňů. Na centrální topení je v Česku napojeno asi 1,6 milionu domácností.

Jako každý rok se začalo nejprve topit v západních Čechách kolem Ašského výběžku. „Standardně nejdelší topná sezóna je v západních Čechách a dále v podhorských oblastech Čech, tedy v nadmořské výšce přibližně 750 metrů. K nejteplejším místům patří tradičně jižní Morava a Polabí, tedy níže položená místa," upřesnil mluvčí Teplárenského sdružení ČR Pavel Kaufmann.

Navštivte srovnání dodavatelů elektřiny a ušetřete.

Využijte srovnání cen elektřiny.

Centrální vytápění

Ušetřit by mohli i lidé, kteří jsou napojeni na centrální vytápění. Na začátku sezony je ovšem nutné prohlédnout radiátory. „Lidé v bytech by měli zkontrolovat, zda všude těsní a nikde netečou a až se začne topit, zkontrolovat, zda radiátory hřejí tak, jak mají," uvedla Kateřina Knihová ze společnosti Korado s tím, že zavzdušněné radiátory mohou mít na svědomí až o čtvrtinu vyšší spotřebu tepla. Za celkovou kontrolu topné soustavy v domě je ale odpovědný správce objektu.

Kontrolu ovšem vyžadují i jiná topidla. Třeba krbová kamna a vložky by podle odborníků měly být zkontrolovány už po skončení topné sezony, ale ti, kteří to nestihli, by to neměli oddalovat až na její průběh. „Kouřové clony a rošty demontujte a očistěte, nezapomeňte na spalinovou komoru, kterou pečlivě vyčistěte například pomocí ocelového kartáče. S kouřovody vám pomůžou speciální tvarovky.

Kouřovody vyčistěte buď skrze čisticí otvory, nebo kouřovody demontujte na jednotlivé kusy," poradil technický specialista společnosti HS Flamingo Jakub Pavel.

Tepelné ztráty

Ušetřit lze samozřejmě i jinak. Třeba výměnou starých oken za nová, těsněním u dveří nebo instalací prahu s těsněním. Tepelným ztrátám zabraňují i žaluzie, venkovní navíc znemožňují příchod studeného vzduchu.

Přestože odborníci očekávají, že nejvíce zlevní zemní plyn, topení s ním zatěžuje peněženky českého spotřebitele nejvíce, zejména pak těch, kteří používají takzvané WAWky. Jen o něco málo levněji přijde vytápění atmosférickým plynovým kotlem. Plyn 
k vytápění využívá v Česku 
1,4 milionu domácností.

Pokud má spotřebitel pocit, že odebíraný plyn je příliš drahý, může zkusit změnit dodavatele. Než ale s novou firmou uzavře smlouvu, je dobré si ji pořádně prověřit. „Zeptejte se na zkušenosti svých známých nebo si projděte hodnocení a diskuze na internetu. Hodně napoví také jednání zaměstnanců společnosti," míní mluvčí společnosti MND Dana Dvořáková. Při výběru vhodného dodavatele lze v některých případech ušetřit i několik tisíc korun za rok.

O tom, že topidla na pevná paliva se opět vrací do módy, vypovídá 600 tisíc domácností, které s nimi topí. „Lidé vnímají nákup topných těles jako investici, což je správně. Nejvíce se zajímají o maximální možnou výši úspor, takže jsou 
v kurzu modely s nejvyšší účinností. Například v posledním měsíci jsme zaznamenali dvacetiprocentní nárůst prodejů kamen," doplnil Martin Huml z HS Flamingo.
Vůbec nejlevnější teplo podle dopočtů Teplárenského sdružení ČR dodávají obecní biokotelny na biomasu.

Vyhřátý domov.