Teplárny očekávají v příštím roce zdražování tepla. Ceny se budou odvíjet zejména od cen uhlí a zemního plynu, u kterých se předpokládá růst. Poplatky za teplo ovlivní také vyšší daň z přidané hodnoty. Před zahájením topné sezony o nadcházejícím víkendu to sdělil mluvčí Teplárenského sdružení Pavel Kaufmann. Podle dalšího odborníka může teplo v příštím roce zdražit o více než deset procent.

Teplo vyráběné ze zemního plynu podle Kaufmanna v příštím roce zdraží, neboť ceny plynu rostly po většinu letošního roku. „Ceny pro rok 2012 se teprve počítají,“ uvedl Kaufmann. U plynu se zdražování tepla podle něj promítne se zpožděním po vypršení kontraktů na letošní rok. Letos by do konce roku ceny tepla až na výjimky měly zůstat na současné úrovni.

„V případě tepla z hnědého uhlí bude cenový vývoj příznivější (než u plynu),“ podotkl Kaufmann. Ceny ale i tak stoupnou kvůli plánovanému zvýšení dolní sazby daně z přidané hodnoty z deseti na 14 procent, očekává se také zdražení uhlí. „Pokles cen tepla v příštím roce podle současných informací očekávat nelze,“ doplnil Kaufmann.

„Teplárny mají před sebou velmi obtížné období, zejména se to týká uhelných zdrojů s končícím kontraktem na dodávku paliva. I za předpokladu nalezení kompromisu s dodavateli uhlí je zvýšení cen paliva prakticky nevyhnutelné,“ sdělil energetický analytik společnosti Ena Jiří Gavor.

U plynových zdrojů Gavor tak razantní zdražení nečeká, ale teplárny se podle něj nyní musí připravovat na zpřísnění podmínek ekologického provozu po roce 2016. „To se opět dotkne především uhelných zdrojů. Takto vynucené investice se postupně musí projevit v růstu cen tepla,“ dodal. Efekt všech nepříznivých faktorů se podle Gavora může u některých dodavatelů v příštím roce projevit zdražením tepla o více než deset procent.

Jednotlivé teplárny se nechtějí ke zdražování konkrétně vyjadřovat. „Cena tepelné energie je nejvíce ovlivňována cenou paliv,“ řekl bez dalších podrobností mluvčí Pražské teplárenské Martin Pavelka.

Podle Teplárenského sdružení zahájí většina tepláren topnou sezonu během nadcházejícího víkendu. S vytápěním již začaly teplárny na západě Čech. „Zařízení kotelen, distribučních sítí a předávacích stanic byla přes léto prohlédnuta a opravena tak, aby opět bezchybně fungovala až do května příštího roku,“ uvedl ředitel výkonného pracoviště Teplárenského sdružení Martin Hájek.

Podle Kaufmanna byla minulá zima nadprůměrně dlouhá a letošní topná sezona začíná s několikatýdenním zpožděním. „Čistě statisticky by tedy spotřeba tepla v letošní zimě mohla být nižší. Jde však pouze o odhad,“ uvedl.

Nedostatek uhlí

O zdražování tepla se hovoří dlouhodobě zejména kvůli nedostatku uhlí v příštích letech. Mnohým teplárnám od příštího roku končí dlouhodobé smlouvy na odběr uhlí a do nových kontraktů chtějí těžaři promítnout vyšší ceny. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) proto zvažuje prolomení těžebních limitů v severních Čechách za předpokladu, že se na těžbě dohodnou firmy s majiteli pozemků. Jinak podle nedávných odhadů MPO může teplo v příštích letech kvůli nedostatku uhlí zdražit o více než dvojnásobek.

Podle odborníků je obecně levnější teplo z tepláren spalujících hnědé uhlí. Jeho cena se většinou pohybuje mezi 450 až 550 korunami za gigajoule. Plynové teplárny mohou být o několik set korun za gigajoule dražší. Běžná domácnost v bytě spotřebuje ročně zhruba 35 až 40 GJ za rok.

V Česku funguje zhruba polovina tepláren na uhlí a druhá polovina na plyn. Doplňkem bývá biomasa. Na hnědém uhlí je podle MPO založeno asi 43 procent výroby tepla. „Tento poměr je dlouhodobě poměrně stabilní a žádnou významnou změnu neočekáváme ani v příštím roce. Změna způsobu vytápění stávajících budov je velmi nákladná a zákazníci se k ní rozhodují spíše výjimečně,“ uvedl Kaufmann.

V příštích letech ale podle velkých městských tepláren závislých na uhlí hrozí, že při radikálním růstu cen této komodity nebudou konkurenceschopné, což povede k rozpadu centrální teplárenské soustavy.

Čtěte také: RWE zdraží plyn pro domácnosti o 5,2 procenta