Společnost SolarCity, která se zabývá zabývá prodejem a montáží speciálních střešních tašek se zabudovanými fotovoltaickými panely, založili dva bratranci šéfa automobilky Tesla Elona Muska. Tesla SolarCity odkoupila před dvěma lety za 2,6 miliardy dolarů (58,3 miliard korun).

V poslední době se jí však příliš nedaří. V prvním čtvrtletí tohoto roku instalovala solární systémy s celkovým výkonem 76 megawattů. Naproti tomu v prvním čtvrtletí 2016, kdy se stala vedoucím hráčem na trhu instalovala celkový výkon více než 200 MW.

Podle interního seznamu, který agentura Reuters prozkoumala, zůstane otevřeno 60 instalačních středisek v devíti amerických státech. Jeden z interních emailů vyjmenovával 14 poboček určených k uzavření, jiný seznam však obsahuje pouze 13 z nich.

Tesla se k informacím nevyjádřila. Odmítla potvrdit, které pobočky jsou určené k uzavření, kolik zaměstnanců bude propuštěno, nebo jak velké procento to představuje ze všech zaměstnanců.

Společnost uvedla, že škrty v energetickém týmu, větně baterií a skladování energie, jsou v souladu s ohlášeným snížením počtu zaměstnanců o devět procent. „I nadále očekáváme, že solární a bateriové podnikání Tesly bude v dlouhodobém horizontu stejně velké jako výroba automobilů,“ uvedla Tesla ve svém prohlášení pro agenturu Reuters.

Není tak jasné kolik zaměstnanců nakonec přijde o práci. Někteří zaměstnanci z uzavřených poboček mohou být přesunuti do jiných. Na konci roku 2015 zaměstnávala SolarCity kolem 15 tisíc lidí. Od té doby se však zbavila tisíců z nich.

Mnohem citelnější dopad bude mít podle bývalých zaměstnanců vypovězení spolupráce s řetězcem Home Depot, který prodával solární produkty SolarCity ve svých osmi stovkách obchodů. Přes toto partnerství byla podle zdrojů, které citoval Reuters, realizována polovina všech prodejů. Tesla plánuje prodávat produkty SolarCity pouze prostřednictvím sítě vlastních obchodů a na internetu.