Tesla prezentovala svůj Model 3 při jeho představení v roce 2016 jako levnější alternativu ke svým luxusním vozům. Jak však připomíná BBC, jeho průměrná cena se v září pohybovala nad 50 tisíci dolarů (1,1 milionu korun).

Uzavření kamenných obchodů přinese podle šéfa automobilky Elona Muska snížení nákladů o zhruba pět procent, což umožní snížit ceny napříč celou produktovou řadou. Odmítl přitom říct, kolik lidí v důsledku přesunu na internet ztratí práci. Změna však byla podle jeho slov nutná proto, aby Tesla dosáhla svého většího cíle a elektrické automobily se staly mainstreamem.

Tesla už od loňského června zrušila tisíce pracovních míst, protože se po letech ztrát snaží dostat do černých čísel. Silné prodeje Modelu 3 jsou pro toto úsilí rozhodující.

Automobilka po představení Modelu 3 přijala 400 tisíc předobjednávek od vážných zájemců. Problémy při výrobě, vyšší cena a další zpoždění však zkomplikovaly jeho uvedení na trh.

V uplynulém roce se však podařilo Tesle zrychlit a zefektivnit výrobu, firma také zmenšila baterii Modelu 3 a redukovala další náklady tak, aby mohla docílit nižší ceny při zachování svých marží.

V posledních dvou čtvrtletích roku 2018 se i díky tomu firmě podařilo dostat do zisku. V prvním čtvrtletí 2019 však opět očekává ztrátu. „Bylo to šíleně obtížné,“ řekl Elon Musk k cestě, jak prodávat Model 3 za 35 tisíc dolarů.

Ten bude zpočátku dostupný pouze ve Spojených státech. Pro objednávky z Evropy a Číny by pak měl být podle odhadů k dispozici do tří až šesti měsíců.

Správný krok ve správný čas

„Prodávání auta za 35 tisíc dolarů, což je průměrná cena nového automobilu v USA, je potencionálním měničem hry pro růst společnosti Tesla,“ uvedl Daniel Ives, výkonný ředitel finanční a investiční firmy Wedbush Securities.

„Přestože stále existují otázky, které je třeba zodpovědět v oblasti logistiky a dodávek. Věříme, že tento strategický posun byl pro Teslu správným krokem ve správný čas,“ dodal.

Podle internetové stránky Tesly budou dnes objednané vozy připravené k dodání do dvou až čtyř týdnů. Zákazníci s předobjednávkami však budou mít přednost, což by mohlo oddálit některé dodávky až na červen, dodal Musk.

Ten se přitom podle svých slov nebál, že by posun k prodeji pouze přes internet mohl odradit zákazníky. Na rozdíl od většiny automobilek, které spolupracují s prodejci, měla firma mnohem méně kamenných obchodů. Kromě toho Tesla slibuje vrácení plné ceny za automobily vrácené do sedmi dnů.