Prototyp automobilu CV-1 s modrou karosérií představila firma, která vyrábí i zřejmě nejslavnější zbraň světa AK-47, na prezentaci nedaleko ruského hlavního města Moskvy.

Společnost přitom rozhodně nemá malé cíle. Ve čtvrtečním prohlášení uvedla, že vozidlo CV-1 bude vybaveno řadou komplexních systémů s technologiemi, které Kalašnikovu pomohou „vyrovnat se globálním výrobcům, jako je třeba Tesla“. Po ukončení vývoje má nový elektromobil dosahovat výrazně vyšších rychlostí než stávající vozy s elektrickým pohonem a na jedno nabití podle plánů urazí více než 350 kilometrů.

Vzhledem k brzké fázi vývoje zatím společnost nezveřejnila, za jakou cenu by se měl elektromobil CV-1 prodávat.

Firma hledá nové cesty

Kalašnikov se již delší dobu snaží rozšířit své portfolio i mimo oblast armádních technologií. V nedávné době například spustila prodej vlastní řady oblečení a dalších produktů, jako jsou například deštníky nebo kryty na mobilní telefony.

Rozhodnutí vydat se cestou vývoje elektromobilů se však setkala se smíšenými reakcemi. Uživatelé sociálních médií čile komentují zejména design vozu CV-1. Zatímco podle některých z nich je vzhled auta povedený, jiní ho považují za směšný a zastaralý. „Tanky děláte parádní, ale automobilům byste se měli vyhnout obloukem,“ napsal jeden z diskutujících.

Igorek sklidil posměch

Elektromobil není jedinou novinkou, kterou společnost Kalašnikov v nedávné době přinesla. Tento týden veřejnosti přestavila čtyři metry vysokého a 4,5 tuny vážícího bojobého robota pojmenovaného Igorek.

V době, kdy se technologické společnosti předhánějí ve výrobě menších, elegantnějších a chytřejších robotů, se těžkopádný a zastaralý design Igorka setkal s pobavenými reakcemi. Firma později v prohlášení uvedla, že na výstavě v roce 2020 hodlá předvést výrazně vylepšenou verzi.