Organizátoři test zahájili 
v prosinci 2011 vložením 130 tisíc korun do sedmnácti bank. Částku zvolili na základě statistických údajů České národní banky, které v té době uváděly průměrný vklad obyvatelstva 131 366 korun.

Pozor na finty

„Do testu nebyla zařazena Česká spořitelna, protože nevyhovovala našim parametrům. Nesměla tam být například výpovědní lhůta nebo minimální zůstatek. Bez těchto parametrů by pak výsledky nebyly porovnatelné," vysvětlil majitel serveru bankovnipoplatky.com Patrik Nacher.

Letos v prosinci si organizátoři šli do bank pro výnosy. V testu spořicích účtů nejlépe dopadla Air Bank, těsně za ní Equa Bank, tedy peněžní ústavy, které na českém bankovním trhu fungují poměrně krátce. „Tyto banky se na spořicí účty specializují. U některých bank byly výnosy mnohem nižší. Ty se však orientují na jinou skupinu produktů. Záleží na strategii bank," doplnil Patrik Nacher.

I u tak jednoduchých produktů, jako jsou právě spořicí účty, by si měli lidé prověřovat, co vlastně banky nabízejí. „Fint je celá řada. Například banky prezentují nejvyšší úrokovou sazbu, ale při zakládání těchto účtů vstupují další vlivy, jako je například pásmové úročení nebo dodatečné náklady. Mezi ně můžeme počítat třeba povinnost založit si ještě u banky běžný účet a podobně. To je cesta 
k mystifikaci klienta. Je proto potřeba být obezřetný a nenachytat se na vějičku," upřesnil Patrik Nacher.

Po ročním testu získali organizátoři od sedmnácti bank na úrocích téměř 29 tisíc korun. „Rozhodli jsme se, že tyto peníze věnujeme na charitativní účely Nadaci Naše dítě," doplnil majitel serveru.

Teď to bude úvěr

Už nyní ovšem chystá další test, přičemž tentokrát bude zaměřený na spotřebitelské úvěry. „Myslím, že toto porovnání bude pro lidi zajímavé. Test bude složitější než 
u spořicích účtů, ale už máme připravenou metodiku. Bude nás hlavně zajímat kontrast mezi inzerovanou nabídkou 
a konečnou nabídkou, tedy to, co banka klientovi opravdu nabídne," dodal Patrik Nacher.

Do testu bude zařazeno dvanáct bank, které nabízejí požadovaný typ spotřebitelského úvěru. Prvních výsledků by se lidé mohli dočkat v prvním čtvrtletí příštího roku. 

Úroky.