Textilní firma Sametex v Kraslicích je v insolvenci. Návrh na ni podala samotná firma kvůli špatné ekonomické situaci a platební neschopnosti. Vyplývá to ze zápisu v insolvenčním rejstříku. Výrobce sametu a dalších výrobků poukazuje na dlouholetý pokles zakázek v Evropě a konkurenci jiných výrobků.

Sametex je součástí italského koncernu Radealli Velluti Srl a Girmes International se sídlem v Miláně. 108 věřitelům dluží 266,7 milionů korun. Roční obrat je přitom 150 milionů korun.

Nový investor

Firma, zaměstnávající ve dvou kraslických závodech asi 120 lidí, zastavila podstatnou část svých plateb. Insolvence jí údajně má dočasně ochránit v době, kdy hledá nového investora. Mluví se o tom, že do platební neschopnosti se Sametex dostal především kvůli útlumu výroby celého koncernu. „Slyšeli jsme, že v Itálii se vyrábělo méně než u nás a dluhy se tak dotkli i nás. Vedení firmy zaměstnance ujišťuje, že situace není dramatická. Vyrábíme dál. Co ale bude, nikdo netuší. Doufáme jen, že se podaří najít novou firmu, která si nás vezme pod ochranná křídla,“ sdělil jeden ze zaměstnanců.

Není to poprvé, co se Sametex dostal do platební neschopnosti. Například loni v únoru ji kvůli dluhům za plyn dodavatelská RWE odpojila dodávky. Kvůli pohledávkám tehdy Sametex také požádal insolvenční soud o takzvaný institut moratoria, během nějž měla firma možnost se s věřiteli vyrovnat ještě před proběhnutím případného insolvenčního řízení, během nějž nelze vydat rozhodnutí o úpadku.

Sametex dluží třeba i vodohospodářské Kraslické městské společnosti (KMS). Aktuálně 1,3 milionu. Aby firmě KMS ulevila, přistoupila na splátkové kalendáře a tříměsíční splatnosti faktur. Ani to však nezabralo.

Dozvuky světové krize

Deníku se nepodařilo sehnat vyjádření vedení firmy. Její jednatel, Portugalec Carlos Trocado Ferreira, je totiž v zahraničí. Už dříve však v rozhovoru pro Deník řekl, že za potížemi Sametexu stojí dozvuky světová krize, kdy se údajně během posledních let výrazně zmenšil trh a na druhou stranu vzrostly ceny bavlny až o 140 procent. „K tomu enormně rostou náklady na energie. Dalším faktorem jsou globalizační vlivy, jako agresivní konkurence na rozvojových trzích,“ uvedl Ferreria.

Pokud by Sametex ve městě skončil, byla by to pro Kraslice citelná rána na trhu práce. Město se už tak potýká s vysokou nezaměstnaností okolo patnácti procent.