Vyplývá to ze sdělení Asociace textilního – oděvního – kožedělného průmyslu (ATOK). Tržby loni dosáhly jen 46 miliard korun, což je o 16,4 procenta méně než v roce 2007. „Stejného výsledku dosáhly textilní a oděvnické firmy naposledy před deseti lety,“ prohlásil Jiří Kohoutek, místopředseda ATOK.

Horšící se situace v textilním a oděvnickém průmyslu se negativně odrazila i na počtu zaměstnanců. Zatímco v roce 2007 v něm firmy zaměstnávaly okolo 55 tisíc pracovníků, koncem prosince to bylo již o šest tisíc méně. Potvrdil se tak tragický odhad, který ATOK zveřejnil již začátkem tohoto roku.

Firem, které mají problémy, je přitom v tomto odvětví podnikání nespočetně. Z poslední doby je to například královédvorská Tiba, Slezan Frýdek-Místek, Loan z Rožnova pod Radhoštěm či Textilka Bertero v Poniklé.

Ztráta práce přitom znamená pro zaměstnance velké existenční problémy. „Lidé tam dělají třeba dvacet, třicet let a teď poprvé v životě přijdou o místo,“ říká starostka Poniklé Miloslava Kavánová. Mnoho z nich jsou přitom padesátníci, kteří si shánějí novou práci hůře.

Blýská se na časy

Přes špatné loňské výsledky se však zdá, že se blýská na lepší časy. „V prvním čtvrtletí jsme zaznamenali v textilním a oděvním průmyslu stagnaci hraničící s mírným zlepšením,“ sdělili Deníku pracovníci Českého statistického úřadu. Potvrzují to i zveřejněná data, podle nichž na tom textilky byly v březnu lépe než před rokem.

Krize v textilnictví se však nedotýká pouze výrobců, ale v mnoha případech i prodejců. Jejich zisky sice loni stagnovaly, mnozí však přesto zaznamenali velké ztráty. Podle žebříčku největších textilních obchodů sestavovaných časopisem TextilŽurnál se to týká třeba firem Terranova, Alpine Pro či Spar.

Největší problémy však mají zásilkové obchody. Ze žebříčku vyplývá, že loni na tržbách tratily jak Quelle, tak Neckermann či Cemod CZ. Tedy tři největší. Letos na tom zřejmě nebudou o mnoho lépe. „V prvním čtvrtletí byli 20 až 30 procent pod plánem,“ říká Romana Hájková z Neckermannu. (cep, zuz)

Pokles zaměstnanosti v textilu