Neauditované pololetní výsledky dnes NWR oznámila ČTK.

Na hospodaření NWR nepříznivě dopadá pokles cen uhlí na světových trzích. Za samotné druhé čtvrtletí ztráta NWR klesla na 30 milionů eur z 315 milionů o rok dřív. Tržby se snížily o 22 procent na 174 milionů eur.

Finanční ředitel NWR Marek Jelínek řekl, že na výsledky měly největší vliv dva hlavní faktory: slabý trh s uhlím včetně nízkých cen a intenzivní snižování nákladů ve firmě. „Jednotkové náklady na vytěženou tunu uhlí klesly o 24 procent, což je vynikající číslo. Administrativní náklady klesly dokonce o 27 procent a investice do hmotných aktiv jsme snížili téměř o 70 milionů eur," uvedl Jelínek s tím, že ceny uhlí stále nejsou tam, kde by je společnost potřebovala mít.

Cena koksovatelného uhlí klesla o 15 procent

„To se týká hlavně koksovatelného uhlí, jehož cena v prvním pololetí meziročně klesla o 15 procent, což pochopitelně není dobrá zpráva," uvedl Jelínek. Naopak cena energetického uhlí stoupla o čtyři procenta.

Přesto chce NWR navýšit podíl koksovatelného uhlí na úkor uhlí energetického. „Energetické uhlí pro nás není produkt, který by generoval marži. Ve skutečnosti je to pouze vedlejší produkt koksovatelného uhlí. Navíc relativně velké objemy energetického uhlí přicházející ze Severní Ameriky kvůli revoluci břidlicového plynu v USA a mají velmi nepříjemný dopad na ceny energetického uhlí," uvedl Jelínek s tím, že nízká cena tohoto typu uhlí je strukturálním problémem.

„Osobně si nemyslím, že v dohledné budoucnosti uvidíme zásadní oživení v cenách energetického uhlí na rozdíl od koksovatelného uhlí, kde k oživení z principu dojít musí, protože dnešní ceny koksovatelného uhlí nepodporují normální objem průmyslové výroby," doplnil Jelínek. Cena koksovatelného uhlí je podle něj na dně pravidelného cyklického vývoje.

Lepší výsledky než očekával trh

„Výsledky společnosti NWR jsou v položkách jádrového zisku EBITDA a provozního zisku EBIT mírně lepší než očekával trh, byť v druhém případě se stále jedná o ztrátu. Na základní provozní úrovni však společnost vykazuje zlepšení, a to přes poklesy těžby a prodejů a při pokračujícím poklesu cen uhlí v prvním pololetí," uvedl analytik BH Securities Petr Hlinomaz. Analytik Komerční banky Miroslav Frayer upozornil, že údaje stále ukazují nepříznivý vývoj v cash flow. Výsledky ale nejsou pro cenu akcií to nejdůležitější. „Toho podstatného se dočkáme příští týden, kdy bude hlasování držitelů dluhopisů o restruktura­lizačním plánu," uvedl.

Firma za pololetí vytěžila 4,5 milionu tun uhlí, což je o pět procent více než před rokem. Externí prodeje ale klesly o 17 procent na čtyři miliony tun. Plán produkce a prodeje pro letošní rok zůstal devět až 9,5 milionu tun uhlí, uvedl výkonný předseda představenstva Gareth Penny.

Prodejní a administrativní náklady NWR v pololetí klesly o víc než čtvrtinu, zhruba stejným tempem se snížily náklady na těžbu. Zaměstnanců včetně dodavatelských firem měla NWR v pololetí o desetinu méně než loni.

Emise nových akcií

NWR zvažuje restrukturalizaci dluhopisů, čímž by získala 185 milionů eur dodatečného kapitálu, uvedl Penny. Tím by se mohl snížit nesplacený dluh a náklady na něj. Součástí restrukturalizace je emise nových akcií, kterou akcionáři společnosti schválili ve středu. Začátkem července NWR uvedla, že pokud by se s věřiteli nedohodla na podmínkách restrukturalizace do září, musela by prodat své dceřiné firmy, včetně černouhelné OKD.

NWR patří téměř ze dvou třetin skupině BXR, kterou minulý měsíc opustil podnikatel Zdeněk Bakala. NWR včetně OKD a 44.000 bytů na Ostravsku ale zůstává ve společném vlastnictví Bakaly a BXR.