Vrtná souprava si už několik dnů razí cestu k nalezištím surovin rychlostí až sto padesát metrů za den v katastru obce Dřínov.

„Jen aby něco našli,“ komentoval počínání těžařů včera při dni otevřených dveří Karel Surý, který bydlí hned za kopcem. „Věřím, že ropu nebo plyn najdeme,“ netajil své přesvědčení Dan Plovajko, mluvčí společnosti Moravské naftové doly (MND), která do průzkumu investuje miliony korun.

Firma dosud v této oblasti neprováděla žádnou vrtnou činnost a cílem včerejšího dne otevřených dveří v Dřínově bylo ukázat veřejnosti, že případná těžba se téměř nijak nedotkne běžného života místních lidí.

To si myslí i dřínovský starosta Josef Palíšek. „Vrt je mimo vesnici a doprava související s činností těžařů nás taky nijak obtěžovat nebude, jde totiž mimo obec,“ konstatoval Palíšek.

Už teď, ač ropa ze země ještě nevytryskla, má Dřínov od naftařů jistý příjem. „Z grantového programu společnosti MND, který mohou využívat všechny obce, v jejichž katastrech firma hledá suroviny či je těží, jsme získali stovky tisíc na opravu naší kapličky,“ netajil spokojenost Palíšek.

Pokud těžaři najdou vhodné ložisko, tak budou z každého kubíku plynout do obecní pokladny tři procenta zisku. „To by však mohlo být až tak za dva nebo tři roky, až se sem dobuduje přípojka vysokotlakého plynovodu,“ vysvětlil Palíšek s tím, že zatím ale nejde odhadnout, jak vydatné bude ložisko.
Podle starostových slov o podobný průzkum a samozřejmě hlavně zdroj příjmů stojí i okolní obce. Pokud si s těžaři plácnou, pak je třeba možné, že se ropa a zemní plyn začnou těžit i na Prostějovsku.

Zkušební vrt povede do hloubky přes 900 metrů a potrvá asi dvacet pět dnů. Zaměstnanci MND na něm pracují čtyřiadvacet hodin denně. Včera se nacházeli v hloubce 350 metrů pod povrchem.

Radim Havlík, Jarmila Kuncová