V dopise ministru životního prostředí Richardu Brabcovi (ANO), který odeslal minulý týden, upozorňuje na obchodní vazby mezi těžařskou společností a koncernem Agrofert, který vlastnil premiér Andrej Babiš (ANO). Ty podle poslance dále znevěrohodňují rozhodování orgánů státní správy. „Společnost AGP Beton ovládaná Františkem Jampílkem sídlí v budově, kterou vlastní společnost z koncernu Agrofert. Společnost AGP Beton navíc dříve patřila pod Agrofert, než ji v roce 2017 prodal společnosti České štěrkopísky ovládané právě Františkem Jampílkem,“ upozornil Holomčík.

Podle něj tak vzniká podezření, že Jampílek je úzce provázaný právě s koncernem Agrofert. Proto po ministru požaduje garance a prokázání nezávislosti postupu resortu hodnocení záměru těžby štěrkopísku. Ministerstvo se proti tomu ohradilo.
„Spekulace pana poslance směrem k ministerstvu životního prostředí jsou zcela nepodložené a nedůvodné. V této věci postupuje od počátku transparentně a konzistentně tak, jak stanovuje platná legislativa," reagovala mluvčí resortu Petra Roubíčková.
Politická kachna
Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka považuje propojení s koncernem za politickou kachnu. „V minulosti šlo o to, že jedna z našich společností prostě vyčlenila a prodala betonářskou část svého podnikání, jelikož tento obor byl zcela mimo koncept její činnosti. Jednání probíhala se šesti zájemci, zvítězila nejvyšší nabídka,“ uvedl Hanzelka s tím, že po vyčlenění si AGP Beton pronajal jednu kancelář, skládek a parkování v jejich administrativní budově.

Právě AGP Beton má stejného jednatele jako firma České štěrkopísky, která žádala o stanovení dobývacího prostoru u Moravského Písku. To už i získala. Proti němu se však odvolaly především obce, které se obávají ohrožení tamního prameniště pitné vody. „Čekáme na vyjádření ústředních orgánů k závazným stanoviskům, proti kterým bylo odvolání. Rozhodnutí se vydá po jejich shromáždění,“ uvedl ústřední báňský inspektor Bohuslav Machek s tím, že správní řád nestanoví lhůty.
Těžba štěrkopísku
Kde: Mezi Moravským Pískem (Hodonínsko) a Uherským Ostrohem (Uherskohradišťsko)
Stav: Český báňský úřad projednává odvolání proti stanovení dobývacího prostoru, které podalo 24 obcí
Petice: Poslední třetí petici proti těžbě a za ochranu zdroje pitné vody podepsalo 11 415 lidí, podpořil ji Senát
Kdo chce těžit: Koncem minulého roku předala firma Františka Jampílka svůj záměr společnosti České štěrkopísky, kde je jmenovaný jednatelem
