Ceny rodinných domů v Praze. Infografika.Zdroj: Redakce„Pořízení rodinného domu je víceméně dvakrát nákladnější v porovnání s koupí bytu v developerském projektu a novostavbě, a je tak mimo finanční možnosti naprosté většiny domácností,“ konstatuje analýza pražského Institutu plánování a rozvoje (IPR), která vychází z dat portálu Cenovamapa.org. Nejdražší domy stojí v tradičních vilových lokalitách v Dejvicích, Střešovicích, Bubenči nebo Břevnově. Výrazně pak roste cenová hladina v Praze 5.

Vysoké ceny odrážejí omezenou nabídku rodinných domů, které se na pražském bytovém fondu podílejí jen zhruba 13 procenty, a jsou také důsledkem dlouhodobě stoupající cenové hladiny stavebních pozemků.

Ilustrační foto.
Daň z bydlení čeká změna. V některých částech Prahy může výrazně stoupnout

„V současné době náklady na pořízení metru čtverečního pozemku převyšují na většině míst Prahy dokonce už i obvyklé náklady, které je nutné vynaložit na výstavbu metru krychlového obestavěného prostoru typického rodinného domu,“ uvádí Analýza prodejních cen nemovitostí a struktury poptávky na pražském rezidenčním trhu.

Nebere se v potaz počet podlaží

Ve 2. pololetí 2018 se rodinné domy na území Prahy prodávaly v průměru za 11,4 milionu korun. Údaje z katastru nemovitostí, z nichž Cenovamapa.org čerpá, však neumožňují analyzovat ceny za čtvereční metr užitné plochy domu. Neberou totiž v potaz počet podlaží, ale jen zastavěnou plochu, tedy rozlohu prvního nadzemního podlaží, respektive půdorys objektu.

I tak analýza ukázala další zajímavá fakta: „U developerských projektů zaměřených na výstavbu rodinných domů byly v období od poloviny roku 2016 do 1. pololetí 2018 evidovány nižší průměrné ceny než v ostatních případech transakcí s rodinnými domy.“

Nedejte zlodějům šanci
Jak zajistit chalupy a chaty? Nedejte zlodějům příležitost

Zhruba před rokem tak vyšel domek od developera v průměru na 9,3 milionu korun. Důvodem je hlavně lokalita. Developerská výstavba rodinných domů se téměř výhradně soustředí do okrajových a hůř dostupných částí s nižší cenovou hladinou.

Přes 18 milionů za vilu v Praze 6

Nejdražší rodinné domy se tradičně nacházejí v Praze 6, kde za ně kupující dali ve dvouletém sledovaném období v průměru 18,6 milionů korun. Ve výjimečných případech částka přesáhla i sto milionů korun. Průměrná prodejní cena pak prolomila hranici 15 milionů v sousední městské části Praha 5. Nejvyhledávanější jsou domy především ve vilové zástavbě Smíchova a také v Jinonicích, Košířích a Radlicích.

Za průměrné ceny přes 12 milionů korun byly rodinné domy obchodovány ve Velké Chuchli, Klánovicích a také v Praze 10. Skokanem posledních let jsou Nebušice v okrajové části metropole. Mezi top lokality se díky množství zeleně dostávají kromě Kunratic také Podolí a Braník v Praze 4.

Bytový komplex. Ilustrační foto.
Zhruba pětinu nových bytů v metropoli kupují cizinci. Nejvíce Slováci