Budoucnost továrny v Eisenachu dostala trhliny poté, co zkrachovala páteční jednání mezi koncernem PSA mezi zástupci zaměstnanců a odborovým svazem IG Metall. PSA loni dokončila převzetí Opelu za 2,6 miliardy dolarů, poté co General Motors prodal své ztrátové evropské divize. Pod novým majitelem se nyní firma razantně snížit své vysoké výrobní náklady a zvýšit produktivitu.

Opel Grandland X.
Více SUV a auta na elektřinu. Opel naznačil plány do budoucna

Odbory odmítli žádost vedení společnosti o odložení plánovaného zvýšení mezd o 4,3 procenta od dubna, které bylo dohodnuto při kolektivním vyjednávání a snížení počtu směn ze tří na dvě. IG Metall však trvá na tom, že PSA musí dodržovat závazky dohodnuté s předchozím vlastníkem General Motors. "Smlouvy musí být dodržovány. Požadujeme, aby je Opel dodržoval také," uvedl v pondělním vyjádření regionální šéf odborové organizace IG Metall Joerg Koehlinger. 

Obě strany se nyní obviňují z krachu jednání. "Je to velké zklamání," napsal nový šéf Opelu Michael Lohscheller v dopise zaměstnancům. Zástupci odborů podle jeho slov nenabídli žádný konkrétní návrh, jak dosáhnout zlepšení produktivity v továrně v Eisenachu, která je jednou ze tří hlavních montoven Opelu v Německu. 

Opel Corsa GSi.
Opel představil přiostřenou Corsu GSi. Má podvozek z OPC verze

Na krach jednání zareagovalo PSA pozastavením plánů na výrobu nového "elektrifikovatelného" automobilu v Eisenachu. Podle informovaného zdroje se mělo jednat o SUV Grandlander. Opel v Eisenach dosud vyráběl modely Adam a Corsa. Jejich výroba by však zde měla skončit.

"Bohužel nebyly splněny podmínky pro schválení investic, protože páteční schůzka s našimi sociálními partnery nevedla k požadovanému výsledku," uvedl Lohscheller a dodal, že obě strany souhlasil s pokračováním rozhovorů. 

Německá kancléřka Angela Merkelová ve středu vyzvala PSA, aby splnila své závazky vyplývající z převzetí Opelu. "Spolková vláda spolu s regionální vládou cítí závazek podílet se na pomoci," řekla Merkelová. "Teď očekáváme, že bude PSA dodržovat vše, co slíbila v souvislosti s převzetím," dodala s tím, že se ministerstvo práce a hospodářství již zapojilo do jednání s oběma stranami.