Automobilka Toyota v úterý oznámila, že je na nejdůležitějších trzích začne nabízet v prvním pololetí příštího roku. Konkrétně se objeví v Japonsku, Spojených státech a v Evropě. Model „Prius Plug-in Hybrid“ vychází ze třetí generace Priusu. Kombinuje spalovací motor s elektromotorem.

Zatímco u předchozích typů se baterie pro pohon elektromotoru nabíjela energií získávanou při brzdění vozu, chystaný model bude možné nabíjet i z běžné elektrické sítě. Baterii si tak budou moci řidiči doplnit buďto ve speciálních rychlonabíjecích stanicích, nebo během několika hodin u sebe v garáži. V první fázi si však vozy nebudou moci koupit běžní zákazníci. „Půjde o přibližně 600 vozů v této úpravě. Model bude nabízen firemním zákazníkům a státním organizacím,“ uvedl mluvčí české Toyoty Tomáš Vaněk.

Pomocí akumulátorů až 23 kilometrů

Díky novým lithium-iontových akumulátorům bude moci vůz na kratší vzdálenost jezdit pouze jako čistý elektromobil. Při testech v Japonsku takto ujel zhruba 23 kilometrů. To je důležité především pro jízdu v městkém provozu, kde tak může snížit množství exhlalací.

Do Japonska automobilka dodá přibližně 230 vozů, do USA 150 a do Evropy 200 vozů. „Z toho sto automobilů je určeno pro francouzský Štrasburk,“ dodal Vaněk. Hybridní vozy nabíjené ze zásuvky se objeví také ve Velké Británii a Portugalsku, automobilka uvažuje ještě o dalších deseti zemích.

Zkušenosti s prvními několika stovkami Plug-In Priusů automobilka vyhodnotí a využije při vyladění tohoto modelu pro sériovou výrobu. Do dvou let chce prodávat desítky tisíc vozů dobíjených ze zásuvky.

Čtěte také: Daimler zahájil výrobu nových elektromobilů