Obě společnosti vytvoří tým specialistů, kteří se budou uvedeným oblastem věnovat. Toyota navíc nakoupí kmenové akcie společnosti Tesla v objemu 50 milionů dolarů poté, co Tesla vstoupí na burzu.

„V technologiích společnosti Tesla cítím ohromný potenciál,“ uvedl prezident Toyoty Akio Toyoda a dodal: „Od tohoto partnerství si Toyota slibuje získat nový náhled na odvážné přístupy, rychlé rozhodování a pružnost, kterou společnost Tesla disponuje.“

Americká automobilka Tesla díky investici získá peníze na další rozvoj elektromobilů. „Toyota je firmou založenou na inovacích, kvalitě a zasazení o trvale udržitelnou mobilitu. Považujeme za čest a jasné potvrzení kvality našich technologií, že se Toyota rozhodla investovat do společnosti Tesla a stát se jejím partnerem,“ uvedl Elon Musk, výkonný ředitel a jeden ze zakladatelů firmy Tesla.

Toyota v roce 1997 představila hybridní model Prius první generace a v průběhu dalších 12 let vyrobila přibližně 2,5 milionu hybridních automobilů. Koncem loňského roku začala pronajímat vozy Prius Plug-in Hybrid, které lze dobíjet z vnějšího zdroje elektřiny, například i běžné domovní zásuvky.

Společnost rovněž plánuje představit zákazníkům do roku 2012 první elektromobily. Cílem firmy Tesla je vyrábět stále dostupnější elektromobily pro běžné zákazníky – a soustavně snižovat cenu elektromobilů.

Společnost Tesla se sídlem v kalifornském Palo Alto již vyrobila přes 1000 roadsterů, které si zakoupili zákazníci v Severní Americe, Evropě i Asii. Tesla navrhuje a vyrábí elektromobily a součásti hnacího systému elektromobilů.

V současnosti je jedinou automobilkou v USA, která sériově vyrábí a prodává elektromobily schopné provozu na dálnicích. Roadster značky Tesla vykazuje lepší zrychlení než většina sportovních vozů, nicméně neprodukuje žádné škodlivé emise. Servisní technici Tesla zajišťují servis roadsterů přímo u zákazníků.