Výběr nového ředitele Rakušan v minulosti zdůvodnil nutností dát poště nový impulz při její transformaci. Ministerstvo vnitra tak loni vyhlásilo výběrové řízení, do něhož se přihlásilo deset uchazečů včetně Knapa. V řízení však podle ministra žádný z uchazečů neuspěl. Resort proto do čela firmy zatím dočasně postavil Štěpána, nového generálního ředitele pak vybere v novém výběrovém řízení. „Potřebujeme nezpochybnitelného ředitele a silnou osobnost, která zvládne základní kroky ve dvou letech transformace," řekl Rakušan.

Česká pošta chystá na únor další zdražování
Nový ceník České pošty vydrží jen čtvrtrok. Od února zdraží, pobočky ale nezruší

Štěpán zatím poštu povede jako zástupce generálního ředitele. „Hlavním úkolem bude spolupráce s ministerstvem vnitra a dalšími institucemi na transformaci České pošty. Bez tohoto kroku jsou dlouhodobě poštovní služby v ohrožení. Jedním ze stěžejních bodů bude změna podoby pobočkové sítě při zachování dostupnosti služeb pro občany a pro stát,“ řekl ČTK Štěpán po tiskové konferenci.

Končící Knap ve vyjádření pro ČTK poděkoval za spolupráci všem zaměstnancům pošty. „Za mého působení pošta dorovnala standardy, které jsou jinde zcela běžné, jen ve státním podniku dlouhou dobu scházely,“ řekl. Podle něj se během jeho působení snížily náklady na provoz o jednu miliardu, stabilizovala se situace se zaměstnanci a rozšířily se některé služby. Základem budoucí transformace je podle něj oddělení státních služeb od komerčních. O Štěpánovi řekl, že má veškeré předpoklady, aby agendu unesl. „Poštu zná, nemusí se jako člověk, který přichází zvenku, rozkoukávat,“ dodal Knap.

Jak se změní pošta? 

Ministerstvo zároveň připravuje transformační plán České pošty, který podnik přizpůsobí novým trendům. Cílem bude redukce nákladů a úspora v provozu, bez toho by podle ministra firma jen prohlubovala ztrátu.

Ve hře je tak podle ministra například rozdělení podniku do dvou odnoží. Pod státem by dál zůstaly služby, které nemají ziskový charakter, například listové zásilky. Do druhé odnože by pak mohly podle Rakušana přejít služby, které mohou být na trhu konkurenceschopné. Zmínil například balíkové nebo logistické služby. Tato část by mohla mít podle Rakušana podobu akciové společnosti, v níž by měl stát plný nebo alespoň částečný podíl. Prověřit chce také fungování pobočkové sítě, zejména pak ve velkých městech. Podle něj nehrozí rušení poboček v regionech.

Na internetu se objevil další podvod lákající z lidí jejich peníze. Navenek se tváří jako reklama České pošty, která údajně prodává za minimální peníze nerozbalené a nedodané balíky. Ve skutečnosti je to ale falešná stránka. Ilustrační foto.
Kupte si nerozbalené dárky, láká web vypadající jako Česká pošta. Je to podvod

O přesné podobě transformace podle Rakušana ministerstvo povede rozsáhlé diskuse s dalšími úřady, samosprávami nebo odbory. Definitivní podobu změn bude schvalovat vláda.

V posledních letech Česká pošta hospodaří v červených číslech. Předloni snížila ztrátu o polovinu na 681 milionů korun. V předchozím roce vykázala propad 1,37 miliardy korun. Provozní výnosy v roce 2021 vzrostly o 400 milionů na 19,55 miliardy korun. Pošta provozuje v zemi zhruba 3200 poboček a poskytuje na základě licence od Českého telekomunikačního úřadu základní poštovní služby na celém území státu.