Záměr transformace ministři schválili loni v březnu. „Naše vláda v žádném případě nechce dopustit, aby Česká pošta, která poskytuje řadě občanů a hlavně seniorům nenahraditelné služby, zkolabovala nebo zkrachovala, a podle toho také postupujeme,“ uvedl tehdy premiér Petr Fiala (ODS).

Koncem loňského roku předložilo ministerstvo vnitra coby zřizovatel České pošty připravované znění příslušného zákona do připomínkového řízení. Nyní se budou předkladatelé muset s připomínkami dotčených institucí vypořádat. Podle mluvčího České pošty Matyáše Vitíka by měl být transformační zákon předložen Poslanecké sněmovně v prvním čtvrtletí letošního roku.

Jaké změny čekají Českou poštu od roku 2024? Čtěte v článku:

Deník přináší přehled hlavních změn, které se letos na poště odehrají a také aktuální ceník.
Změny na poště od roku 2024: Co vše zdraží a o kolik, jaké služby končí, co boxy

Připomínek se přitom sešla celá řada, některé jsou zcela zásadní. Kupříkladu Úřadu vlády a ministerstvu financí v materiálu zejména chybí důkladná ekonomická analýza transformace podniku a vzniku nové společnosti Balíkovna. „V materiálu k návrhu zákona požadujeme uvedení alespoň odhadovaného rámce těchto nákladů na transformaci,“ stojí ve vyjádření resortu financí.

Ministerstvo vnitra coby předkladatel zákona se ke sporným otázkám zatím vyjadřovat nehodlá. „Za veškeré transformační kroky, jejich harmonogram a důsledky je zodpovědný management České pošty,“ odpověděl na dotaz Deníku mluvčí ministerstva vnitra Adam Rözler. „Ve výběrovém řízení na pozici generálního ředitele České pošty zvítězil dosavadní pověřený zástupce Miroslav Štěpán a jeho hlavním úkolem je dotáhnout transformaci podniku do úspěšného konce,“ poznamenal.

Podkladů mají dost, hájí se pošta

Podle České pošty účastníci připomínkového řízení už dostali informací dost. „Jsme přesvědčeni, že naše podklady a argumenty, které jsme do transformačního zákona prostřednictvím ministerstva vnitra mohli promítnout, jsou dostačující,“ reagoval manažer útvaru strategie a řízení změn České pošty Luděk Palek. „Konkrétní ekonomické analýzy jednotlivých transformačních aktivit budou vládě předloženy s žádostí o transformační příspěvek na přelomu února a března,“ podotkl.

Výhradami k materiálu se netají ani Český telekomunikační úřad (ČTÚ), jenž mimo jiné rozhoduje o udělení poštovní licence na zajištění základních služeb. Zejména jej překvapilo, že návrh a doprovodné materiály „automaticky“ předpokládají, že Česká pošta bude držitelem této licence i pro období od roku 2025.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Nonstop bezkontaktní vyzvedávání zásilek je v ČR stále oblíbenější:

Z-box funguje také v Milovicích na Břeclavsku.
Budoucnost doručování zásilek? ČR zaplavují výdejní boxy, přibudou další tisíce

Úředníkům ČTÚ dále v návrhu zcela chybí úprava vyřizování reklamací a případných přestupků spáchaných poštou. Manažer Palek ovšem ani v tom nevidí žádný problém. „Pokud budete nespokojený se službami na přepážce pobočky, budete si stěžovat u České pošty. Pokud vám dojde balík se zpožděním, pak se obrátíte na Balíkovnu,“ prohlásil.

Po změnách prý bude lépe

Pošta stojí před nutností zásadní transformace, neboť v důsledku digitalizace a rychle klesajícího zájmu o listovní zásilky stále rychleji padá do červených čísel. Zatímco ještě v roce 2021 hospodařila se ztrátou 681 milionů korun, o rok později to už bylo 1,75 miliardy korun. „Pokud bychom nedělali žádné změny, ztráta České pošty by se prohlubovala, až by nastal bod zlomu, ze kterého by nebylo návratu,“ vysvětlil Palek.

Management podniku věří, že se mu po provedení změn podaří negativní trend rychle zvrátit. „Současná transformace počítá s tím, že vyrovnaného rozpočtu Česká pošta dosáhne již v roce 2026,“ tvrdí Palek. Do budoucna by podle něj mělo na České poště pracovat zhruba 14 tisíc zaměstnanců, v Balíkovně šest tisícovek. Rozdělení provozních zaměstnanců mezi Českou poštou a Balíkovnou má přitom podle mluvčího Vitíka podnik naplánováno už na začátek dubna.

Proč letos zřejmě podraží Česká pošta? Přečtěte si exkluzivní rozhovor:

Miroslav Štěpán, pověřený zástupce generálního ředitele České pošty
V příštím roce zřejmě zdražíme balíky, říká zástupce šéfa České pošty

Vedení pošty vidí situaci optimisticky také proto, že podobnou transformaci zažily další významné obory, kupříkladu telekomunikace, energetika nebo železniční přeprava. Pro naplánované změny hledali vzory i na západě Evropy. „Současný model transformace České pošty můžeme v různých modelech najít v celé řadě zemí. A všude se ukázalo, že se jedná o životaschopný a konkurenceschopný model,“ prohlásil Palek.

S rychlejší digitalizací a klesajícím zájmem o tradiční služby se vyrovnávají nejméně deset let i banky. „Kdyby své zeštíhlování už tehdy zahájila také Česká pošta, mohlo být mnohem postupnější a pozvolnější,“ uvedl hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda v reakci na skokové snížení počtu poboček České pošty loni v létě o tři stovky najednou, tedy bezmála o desetinu.