Zpočátku to vypadalo na další drama. Podle insolvenčního správce Michala Žižlavského totiž firma Opimo Trade ještě v pátek požádala, aby jí byla lhůta k zaplacení zbývající částky prodloužena o 15 dní. Prodloužení ale nakonec nepotřebovala, a tak se dnes stala novým majitelem Poldi.

Problémy sužovaná Poldi Kladno absolvovala za posledních deset měsíců již pět aukcí. Čtyři skončily krachem, neboť jejich vítěz, což byla většinou v oboru neznámá a účelově založená firma, nezaplatil včas.

Pátý pokus měl smůlu prolomit

Organizátoři páté aukce slibovali, že smolný řetězec bude prolomen. „Elektronická dražba je plně transparentní a zájemce musel splnit řadu podmínek pro přihlášení. Vzhledem k výši jistoty i typu dražby jde o reálného zájemce,“ pochvaloval si jednatel portálu OK dražby.cz Petr Sefzig. Neznepokojilo ho ani to, že žádný jiný zájemce se nepřihlásil, takže firma Opimo Trade ani nemusela přihazovat.

„Údajní zájemci činili nereálné cenové nabídky, neplatili cenu dosaženou vydražením, a první dražby tak byly zmařeny. Nynější forma prodeje je nastavena tak, aby ti, kdo draží, činili jen vážně míněné nabídky. Jinak je čekají tvrdé sankce,“ upřesnil Žižlavský s tím, že 140 milionů je odpovídající cena na trhu. V první aukci byla vítězná částka o 111 milionů vyšší.

Obnovení výroby jako mantra

Podnik s letitou tradicí přišel po roce 1989 o velké energetické a vojenské zakázky. Pod vedením Vladimíra Stehlíka se jednotlivé části holdingu postupně dostaly do konkurzu. Rozpadem obřího podniku vznikla řada menších firem. Některé z nich, jako například Strojírny Poldi nebo Sochorová válcovna provozovaná Třineckými železárnami, fungují dodnes.

Soud loni v březnu povolil Poldovce reorganizaci, vedení se ale nepodařilo splnit její podmínky, například splacení dluhů, jež vznikly před úpadkem společnosti. Pomoci měl nový investor, jednání ale nevyšla. V Poldi dříve fungovaly provozy ocelárny, kovárny, dokončující výroby a tepelného zpracování. Minulý rok byl provoz Poldi zastaven. V té době pracovalo v podniku ještě zhruba 150 lidí.