„Vůbec jsme nezdražovali, protože letos nemáme důvod. V loňském roce byly drahé energie, doprava, ale v letošním roce je vhodné nechat ceny na téhle úrovni, přestože ten výlov bude nižší než loni, aspoň v našem regionu. Počátek roku byl velice příznivý, přišla voda, která tady pět let chyběla, takže všichni z toho byli pozitivně naladěni, nicméně duben, květen byly extrémně studené, takže ryba se po zimě vůbec nerozběhla, trvalo pomalu do konce května, než začala přijímat potravu. Ten přírůstek nám z dubna a května chybí. A léto bylo z extrému do extrému, v červenci 38 stupňů, pak to spadlo na deset, a to teplé září už to nedožene, přestože se krmilo,“ řekl Provázek. Nejnižší cena kapra je v jižních Čechách, kde se ryby chovají, řekl Provázek.

Radek Kašpárek
Kapra jím od rána do večera, popisuje MasterChef Radek Kašpárek

Z podzimních výlovů 250 rybníků, jež začaly v září a potrvají do listopadu, čeká Rybářství Třeboň výnos 2000 tun ryb, z toho 80 procent kapra. Meziročně je to podobně, proti roku 2021 asi o 300 tun méně. „Ryby budou i o něco menší než jiná léta, ten přírůstek tady chybí. A to je potom znát v tunách. Výlov bude sotva na úrovni loňského roku,“ řekl Provázek.

Třeboňští rybáři nezvedli letos ceny ani zákazníkům v zahraničí. „Export fungoval celé léto, nestačili jsme pokrývat poptávku, protože ryba byla opravdu menší, bylo chladné počasí, nebrala tolik krmení, špatně se chytalo. Na Vánoce necháme množství ryb pro tuzemský trh, abychom Vánoce zabezpečili, a všechno ostatní, co bude volné, půjde na export,“ řekl Provázek.

Stres ze zákazu konzumace smaženého kapra vyvolá produkci stresových hormonů, jako je adrenalin a další, a ty jdou proti inzulinu, který má za úkol hladinu cukru v krvi snižovat.
Diabetici si o Vánocích smaženého kapra dát mohou, říká lékařka

Vývoz stále tvoří kolem 70 procent produkce, protože v kraji jsou další velká rybářství jako novohradské, hlubocké, blatenské nebo v Kardašově Řečici. Na jihu Čech se tolik ryb nespotřebuje a míří na vývoz, uvedl Provázek.

V hospodářském roce od října 2021 do září 2022 měla firma Fish Market, která ryby z Rybářství Třeboň prodává, čistý obrat 283 milionů korun a zisk po zdanění 15,1 milionu. Vyplývá to z výroční zprávy. Letos čeká meziročně podobný obrat, řekl Provázek.

Rybářství Třeboň je největší producent sladkovodních ryb v Evropě. Na tuzemské produkci ryb se podílí 15 procenty. Roční produkce činí asi 3200 tun, z toho tvoří 90 procent kapři, zbytek líni, candáti, štiky, sumci, amuři, tolstolobici a okouni. Firma má 100 zaměstnanců, hospodaří na 440 rybnících o výměře 8000 hektarů. Na vývoz jde 70 procent ryb.Fish Market je výhradním prodejcem živých ryb a výrobků z ryb holdingu Rybářství Třeboň. Hlavním artiklem jsou živé ryby, především kapr šupinatý a lysý. Přes 70 procent produkce ryb vyváží do Evropy, 30 procent jde na domácí trh převážně před Vánoci. Nejvíc firma vyváží do Německa a Polska, také do Francie, Rumunska či Itálie.