„Překvapuje mě, že Harley-Davidson je první ze všech firem, která vyvěšuje bílou vlajku," napsal Trump na svůj twitter.

Harley-Davidson Project LiveWire.
Harley-Davidson chce přesunout část výroby mimo USA. Kvůli odvetným clům EU

Americký výrobce sídlící v americkém státě Wisconsin včera uvedl, že výrobu přesune do některých ze svých továren, které má v Austrálii, Brazílii, Indii a Thajsku.

Firma, která se zaměřuje především na vývoz, do států EU minulý rok vyvezla přes 40 tisíc motorek. Clo na její zboží vyvážené do států EU se v rámci obchodní války zvyšuje ze šesti na 31 procent. Každý stroj by tak mohl prodražit o 2200 dolarů (přes 50 tisíc korun). Tarify totiž firmě zvýší náklady nejméně o 45 milionů dolarů jen za tento rok (1,03 miliardy korun).

Trump pak během úterý pokračoval se sérií tweetů, ve kterých americkou firmu nešetřil.

"Harley-Davidson by se nikdy neměl vyrábět v jiné zemi. Nikdy! Jeho zaměstnanci i zákazníci jsou už naštvaní. Pokud se přestěhují, bude to začátek konce. Vzdávají se a skončí. Jejich aura vymizí a budou podléhat daním jako nikdy!" napsal Trump.

"Harley by měl vědět, že v USA už pak nebude moci prodávat bez toho, aby platil velké daně!" dodal.

Firma nechce přenášet zvýšené náklady na zákazníky a nebude tak zdražovat.

Šéf Bílého domu na twitter ráno napsal sdělení, jehož část není příliš srozumitelná. "Těžce jsem za ně bojoval, tarify při vývozu do EU nebudou platit. Náš obchod těžce poškozují, přicházíme o 151 miliard dolarů. Cla jsou jen výmluva Harleye, buďte trpěliví," dodal. 

Motocykly Harley-Davidson jsou přitom uvedené na seznamu zboží, které podléhá clům. List zahrnuje například americké džíny nebo bourbony.

Jde o jeden z nejviditelnějších důsledků Trumpovy obchodní války. Celý spor začal letos v březnu poté, co Trump oznámil zavedení cel na dovoz oceli a hliníku do USA. Pro nejbližší americké spojence, Kanadu, Mexiko a EU platí od června.

Trump svou politiku obhajuje tím, že cla zavedl k ochraně amerického průmyslu, který je zásadní pro americkou bezpečnost. Nicméně řada amerických firem tyto kovy dováží a vyrábí z nich výrobky z vyšší přidanou hodnotou, ty by se tak americkým spotřebitelům mohly ve výsledku prodražit.

Mercedes-Benz třídy E Coupé.
Německé automobilky jsou Trumpovi trnem v oku. Chce vypudit luxusní značky