Itálie v roce 2017 dosáhla státního dluhu ve výši více než 130 procent HDP. Dosud však byla schopná své závazky splácet díky programu Evropské centrální banky na nákup finančních aktiv, který pomáhal snižovat úroky. Ten však bude v prosinci letošního roku ukončen.

Donald Trump a Angela Merkelová
Evropa vzdoruje Trumpovi. Íránu pošle 450 milionů jako kompenzaci za sankce

Politická nestabilita společně s chladnoucími vztahy s Evropskou unií vyhnaly italské náklady na půjčky do výšin, ve kterých se pohybovaly naposledy v roce 2014. Italská vláda se tak snaží všemi dostupnými prostředky nahradit odliv soukromých investorů, kteří o italské dluhopisy ztrácí zájem. Podle CNBC však není jasné, jakým způsobem chce americký prezident Itálii pomoci.

Nabídka je nereálná

„Když jsem si tu zprávu přečetl, docela jsem se zasmál,“ řekl ekonomickému magazínu Bloomberg hlavní stratég banky Nordea Jan von Gerich. „Nevím o tom, že by měl Trump přímou moc nad nějakými portfolii. Mohl by sice využít svůj vliv a přimět domácí investory k nákupu italských dluhopisů, ale jednalo by se spíše o menší než významné částky.“

Je také otázkou, jaké jsou Trumpovy motivy. Podle finančního analytika Christophera Wooda je pravděpodobné, že se prezident Spojených států snaží vyvolat rozpor v rámci Evropské unie. „Neexistuje lepší způsob jak dát najevo, že podporuje tu část Italů, kteří chtějí opustit euro,“ myslí si Wood. Trump také v minulosti opakovaně vyjádřil podporu protiimigračním hnutím v rámci Evropy i italské vládě, která s migrační vlnou bojuje. 

Havajské ostrovy zasáhl silný hurikán Lane.
Hurikán Lane způsobil na Havaji bleskové povodně. Trump vyhlásil nouzový stav