Pět set padesát jedna písmen dvou tweetů Donalda Trumpa poslalo čínskou burzu i mnohé další burzy světa do strmého pádu. Pokud by se hrozba zavedení 25procentních cel na čínské zboží za v přepočtu 4,6 bilionu korun stala realitou a místo dohody by naplno propukla čínsko-americká obchodní válka, pak by to do strmého pádu mohlo poslat celou světovou ekonomiku.

Prezident USA Donald Trump (vlevo) a předseda slovenské vlády Peter Pellegrini v Bílém domě ve Washingtonu.
Slovenský premiér je v USA. S Trumpem jednali o obchodu a obraně

„Obchodní dohoda s Čínou pokračuje, ale příliš pomalu, protože oni se snaží začít s jednáním znovu. To ne!“ napsal na Twitteru Trump. „Těch deset procent se v pátek zvýší na 25 procent. Další zboží za 325 mi-liard dolarů, které nám Čína posílá, zůstává nezdaněné, ale zanedlouho bude, a to sazbou 25 procent.“

Jednání budou pokračovat

V prvních reakcích se zdálo pravděpodobné, že Trumpovo překvapivé gesto zruší probíhající jednání mezi USA a Čínou. Ta měla už brzy dospět k dohodě mezi těmito dvěma klíčovými světovými ekonomikami.
Pokud by se čínská strana rozhodla rozhovory zrušit, bylo by to v souladu se strategií Pekingu nevyjednávat pod tlakem hrozeb, upozornil list The Wall Street Journal. Možnost odchodu z jednání zmiňovaly i zdroje listu South China Morning Post. Podle nich čínská strana plánovanou návštěvu své delegace buď zkrátí, nebo úplně zruší.

Paniku, která se začala šířit z čínských akciových trhů, jež padly o více než pět procent, zmírnilo až prohlášení mluvčího čínského ministerstva zahraničí Keng Šuanga. „Čínští obchodní vyjednavači se chystají na cestu do Spojených států,“ citovala americká agentura AP mluvčího čínské diplomacie. Není však jasné, kdy Číňané do USA pojedou a zda se bude jednat o delegaci, v jejímž čele bude vicepremiér Liou Che.

Americký prezident Donald Trump
Trump mluvil s Putinem o odzbrojení, KLDR, Ukrajině a Venezuele

Přitom minulý týden americký ministr financí Steven Mnuchin označil jednání s Pekingem za produktivní. Podle světových agentur však neshody v probíhajících jednáních panují hlavně kolem čínských krádeží duševního vlastnictví a povinnosti zahraničních firem při vstupu na čínský trh zpřístupnit své technologie firmám čínským.

Také EU chce dohodu

Evropská unie se snaží o podobnou obchodní dohodu jako USA, ale místo Trumpovy politiky biče používá spíše cukr. „Evropa chce v Číně více investovat a více s ní obchodovat. K tomu však potřebujeme pravidla, která umožňují rozvoj obchodu a investic,“ uvedl po dubnovém summitu EU-Čína předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

Americko-čínský spor postihne i českou ekonomiku
Hrozba amerického prezidenta Donalda Trumpa, že zvýší clo na čínské zboží z deseti na 25 procent, bude mít tvrdý dopad i na českou ekonomiku. Alespoň podle analytiků a ekonomů.

„Z krátkodobého hlediska na tom evropští i čeští výrobci mohou u některých produktů profitovat, když američtí dovozci sáhnou po evropském zboží náhradou za čínské, které bude příliš drahé,“ říká Pavel Sobíšek z UniCredit Bank. Z dlouhodobého hlediska to ale podle něj může celosvětově vést ke zdražení zboží.

Hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda je ohledně budoucího vývoje ještě o poznání skeptičtější. Důvodem je podle něj citelná závislost českého hospodářství na německé ekonomice, která je pak silně propojena s tou čínskou. „Pokud Trump v pátek další cla opravdu uvalí a ta zůstanou letos v platnosti, čínský růst bude zřejmě až o 0,9 procentního bodu slabší, než pokud by došlo ke smíru,“ říká Kovanda. „Přitom zpomalení čínské ekonomiky o jedno procento vyvolává pokles české ekonomiky v rozsahu 0,25 až 0,3 procenta,“ dodává.

Podle Miroslava Nováka ze společnosti Akcenta CZ je situace rizikem pro českou měnu: „Pokud by byla jednání mezi USA a Čínou ne-úspěšná, byli bychom pravděpodobně svědky oslabení koruny směrem k hranici 26 korun za euro.“

Severokorejský vůdce Kim Čong-un
Mír na Korejském poloostrově podle Kima závisí na USA