Podle prvních informací z pozdního středečního večera skončilo společné jednání amerického prezidenta Donalda Trumpa a šéfa Evropské koise Jeana-Claudea Junckera mírně optimisticky.

Trump ve vystoupení po rozhovorech slíbil "vyřešit" otázku cel na ocel a hliník, a uvedl, že EU pro změnu "téměř okamžitě" zvýší dovoz americké sóji. Dále řekl, že Spojené státy i Evropská unie se chtějí společně posunout  EU směrem k "nulovým sazbám" na průmyslové zboží s výjimkou automobilového průmyslu.

Současně prohlásil, že začíná nová etapa vzájemných vztahů mezi USA a Evropskou unií. Informuje o tom agentura AFP.

Zatímco před setkáním bombardoval Trump Twitter příspěvky, v nichž svolával na Evropu hromy a blesky kvůli údajně nespravedlivému postoji k americkému dovozu, v Bílém domě před zahájením jednání s Junckerem prohlásil, že čeká "něco velmi pozitivního". 

"Myslím si, že musíme mluvit jeden s druhým a ne každý zvlášť," řekl Juncker, když seděl vedle Trumpa v Oválné pracovně. Americkému prezidentovi pak poděkoval za převzetí iniciativy a pozvání do Bílého domu. 

Trump zopakoval svou výzvu ke vzájemnému obchodu. "V průběhu let ztrácejí Spojené státy při obchodování s Evropskou unií stovky miliard dolarů. My jsme chtěli pouze rovnou soutěž. Rovnou soutěž pro zemědělce, výrobce, pro všechny," řekl Trump.

Ještě před svým příletem do Washingtonu Juncker opatrně pronesl, že není příliš optimistický, pokud jde možný výsledek jednání, a slíbil okamžitá odvetná opatření, kdyby Trump naplnil svou hrozbu nových celních sazeb pro automobilový průmysl. 

Komisařka EU pro obchod Cecilia Malmstromová, jež Junckera doprovází, uvedla, že EU vypracovává seznam amerických produktů v hodnotě 20 miliard dolarů, na něž by se zaměřila případná odveta.