Výnos amerických dluhopisů s desetiletou splatností vystoupil tento týden na desetiměsíční maximum 2,15 %; výnos 30leté obligace se vyhoupl těsně pod tři procenta a za týden stoupl o 0,38 % bodu, nejvíce od roku 2009. Trhy předpokládají, že Trump posílí federální výdaje a bude usilovat o ochranu před levnými dovozy, což by obojí zvýšilo inflaci. To by americkou centrální banku (Fed) přimělo ještě v předstihu k rychlejšímu zvyšování úrokových sazeb.

Inflační očekávání v USA měřená vývojem cen dluhopisů navázaných na inflaci vzrostla na 1,87 % a byla nejvyšší od loňského července. V únoru přitom tento ukazatel sestoupil až na 1,2 %.

"Výrazně vyšší výnosy dluhopisů se často spojují s vyššími inflačními očekáváními a Fed by mohl cítit potřebu reagovat na to bezodkladným zvýšením sazeb," řekl Steve Barrow z londýnské Standard Bank. Vyhlídky na výraznější růst úrokových sazeb citelně posílily dolar, jehož index ke koši měn získal od počátku týdne 1,7 procenta a zaznamenává nejsilnější týdenní růst za poslední rok.

Obavy investorů z Evropské centrální banky

Dokladem pozoruhodné změny nálady investorů je i to, že trhy poprvé od roku 2011 začaly počítat s možností, že svou měnovou politiku by mohla zpřísnit rovněž Evropská centrální banka (ECB). Začaly se tak snižovat ceny a naopak se zvyšovat výnosy dluhopisů zemí eurozóny v čele s Itálií. Investoři se dnes zaměřili právě na eurozónu, protože americký trh dluhopisů je v den svátku válečných veteránů uzavřen.

Výnos italské desetileté obligace dnes vzrostl nad 2 % a dostal se nejvýše od loňského září. K výprodeji italských dluhopisů přispívají obavy z rezignace premiéra Mattea Renziho v případě prohry jeho návrhu na ústavní reformu v prosincovém referendu. Trh navíc čeká, jak ratingová agentura Standard & Poor´s v dnešní pravidelné revizi posoudí úvěrovou bonitu této vysoce zadlužené země.

Mírněji rostly dluhopisové výnosy i dalších zemí eurozóny, včetně Německa

Výraznější byl nárůst výnosů ve Francii, kterou investoři považují za další zemi, která by v nadcházejících prezidentských volbách mohla odmítnout dosavadní typ politiky a přiklonit se k populismu. Výnos francouzského desetiletého bondu je nyní na 0,70 %, což je 0,20 procentního bodu nad úrovní z počátku týdne.

Vlnu výprodejů zažívají rozvíjející se tržní ekonomiky. Klesají ceny dluhopisů a kurzy měn v jihovýchodní Asii a centrální banky Malajsie a Indonésie intervenovaly na trhu, aby zmírnily odliv peněz. Mexické peso v obavách z Trumpových kroků proti dovozu z Mexika do USA spadlo na nové rekordní minimum a zažívá nejprudší týdenní pokles od roku 2008.