Největším podnikem v Německu zůstal podle tržeb výrobce automobilů Volkswagen. Vyplývá to ze studie poradenské firmy Accenture, jejíž výsledky v pondělí podle agentury DPA zveřejnil německý list Welt.

Za poklesem tržeb stála zejména slabší poptávka po německém exportu. Zahraniční tržby 500 největších německých podniků se propadly o 12,4 procenta, zatímco domácí tržby se snížily pouze o 3,5 procenta.

Zájem o auta klesá

Výrazný pokles poptávky pocítil například německý automobilový sektor. Tržby výrobců automobilů se snížily o zhruba 11 procent a tržby jejich subdodavatelů dokonce o téměř 22 procent. V německém chemickém sektoru činil pokles tržeb 15 procent, ve farmacii však tržby stouply o 5,6 procenta, v telekomunikacích o 3,6 procenta a maloobchodě o téměř tři procenta.

Automobilka Volkswagen se loni opět stala jediným německým podnikem, jehož roční tržby překročily 100 miliard eur (zhruba 2,6 bilionu Kč). Na druhé místo se dostal energetický koncern E.ON, který tak odsunul na třetí příčku automobilku Daimler, napsala agentura DPA.

Společnost Volkswagen, jejíž součástí je také česká Škoda Auto, je největší automobilkou v Evropě a do roku 2018 se hodlá stát rovněž největším výrobcem automobilů na světě.