Megalomanský projekt třetího istanbulského letiště vyšel v přepočtu na 810 miliard korun. Základní kámen byl položen v červnu 2014, přičemž výstavba začala o necelý rok později – v květnu 2015. První vzletová a přistávací dráha, jež je 3,75 kilometrů dlouhá a 60 metrů široká, byla dokončena letos v únoru. O čtyři měsíce později na ní přistál první stroj, letoun s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem.

Oficiální zahájení provozu je ale naplánováno až na 31. října letošního roku. Právě v den slavnostního otevření jeho první části bude odtajněno i jméno letiště. V prvních letech provozu nabídne kapacitu 90 milionů cestujících ročně, což mu zajistí pozici třetího největšího letiště světa.

Projekt se od samého počátku potýká s celou řadou komplikací. Tou daleko nejzávažnější je vysoký počet mrtvých a zraněných dělníků. Turecké ministerstvo práce sice v únoru oficiálně přiznalo, že při výstavbě letiště zahynulo 27 osob, místní média ale píší až o čtyřech stovkách mrtvých.

Deník Cumhuriyet dokonce staveniště popsal jako „hřbitov dělníků“. Za vysoké ztráty na životech podle něj mohou prakticky nulová bezpečnostní opatření a tlak na to, aby byla stavba dokončena co nejrychleji.

„Jedná se o naprosto katastrofální pracovní prostředí. Nemyslím si, že by někde na světě pracovali dělníci v horších podmínkách,“ řekl listu ekonom a spisovatel Mustafa Sonmez, který patří k dlouholetým kritikům Erdoganova režimu.

Podle některých tureckých médií zemřou na staveništi každý týden tři až čtyři dělníci. Přesný počet mrtvých ale pravděpodobně zahalen rouškou tajemství, protože turecká vláda zaplatila rodinám mrtvých dělníků za jejich mlčení, upozorňuje Cumhuriyet.

Výstavba letiště, které se rozprostírá na ploše 76,5 milionu čtverečních metrů, je rozplánována do čtyř fází. Ta druhá by měla být dokončena v roce 2023, kdy se kapacita letiště zvýší na 200 milionů cestujících, což z něj udělá světového rekordmana. Nyní je největším Hartsfieldovo-Jacksonovo mezinárodní letiště, které loni odbavilo 103,9 milionu lidí.

Po úplném dokončení má mít letiště šest vzletových a přistávacích drah, čtyři terminály a kryté parkoviště pro čtyřicet tisíc automobilů. Rovněž nabídne největší komplex obchodů duty-free na světě, který se bude rozkládat na ploše asi 50 tisíc metrů čtverečních.