Český ráj leží na území Libereckého, Královéhradeckého a Středočeského kraje. Patří k nejatraktivnějším a turisty nejvyhledávanějším místům v Česku. Jeho skutečná návštěvnost je podle odhadů zhruba čtyřikrát vyšší než uvádějí statistiky. Pětinu návštěvníků tvoří cizinci, hlavně Němci, Poláci, Nizozemci a Slováci.

Podle průzkumu, který každé léto zpracovává agentura CzechTourism, přijíždí většina návštěvníků ze vzdálenosti větší než 50 kilometrů. Do Českého ráje přijíždějí návštěvníci nejčastěji relaxovat, velká část jich přijela také za turistikou a sportem. Nejlákavější aktivitou byla pěší a poznávací turistika.

K oblíbeným cílům v Českém ráji patří Hruboskalsko, Prachovské skály a Příhrazské skály a dalších osm skalních měst. V krajině v okolí Turnova, Mnichova Hradiště a Jičína je 40 rybníků s důležitými hnízdišti vzácných ptáků. Na území Chráněné krajinné oblasti Český ráj žije na 80 druhů chráněných živočichů a bezmála 50 druhů chráněných rostlin.

Region má desítky turistických cílů, tím nejnavštěvovanějším byl loni Zámek Dětenice, kam zamířilo 195.000 hostů. Kolem statisíce lidí zamířilo loni na Sychrov, na Staré Hrady nebo Trosky či do Prachovských skal. Výrazně loni přibylo návštěvníků třeba v rekreačním areálu určeném rodinám s dětmi Šťastná země. Podle sdružení Český ráj ho loni navštívilo 63.000 lidí, o 40 procent víc než v roce 2011.