„Z mého pohledu je to naprosto zásadní problém, největší, který musíme řešit a zároveň nemáme možnost výsledek jakkoliv ovlivnit," uvedl v rozhovoru pro týdeník Dotyk Jan Kroupa, generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic.

Ohrožené úseky

České dálniceJde o to, že v letošním roce vstoupil v platnost nový zákon, který vyžaduje přezkoumání stanovisek EIA vydaných podle starších zákonů z let 1992 a 2001. Je tak nyní například ohrožena výstavba další části vnějšího pražského okruhu (od dálnice D1 po Běchovice), také některých staveb na rychlostní komunikaci R6 z Prahy do Karlových Varů (obchvat Řevničova a Lubence, úsek Nové Strašecí-Řevničov).

Ověření souladu s novým zákonem je třeba získat i pro obchvat Frýdku-Místku, několik chystaných úseků na R4 z Prahy do Strakonic či pro pokračování dálnice D11 ve směru z Hradce Králové do Jaroměře. Ohroženy jsou i úseky na dálnici D3 z Prahy do Českých Budějovic a dále k hraničnímu přechodu Dolní Dvořiště.

Je nutné přesvědčit Evropskou komisi

Podle šéfa ŘSD Kroupy teď karty v ruce drží české ministerstvo životního prostředí vedené Richardem Brabcem (ANO), které musí přesvědčit Evropskou komisi, že Česko nijak nebrání veřejnosti, aby v povolovacích procesech uplatňovala své zájmy. To je totiž jádro celého sporu a vlastně i důvod, proč byla letošní novela zákona přijata a vyhověno tlaku Bruselu, který hrozil i pozastavením financování z evropských fondů.

„Není to přece tak, že procesem EIA posuzování vlivu staveb na životní prostředí definitivně končí a veřejnost do toho už nemůže nijak mluvit. Když chceme například někde znovu posoudit hlukovou zátěž, je to možné udělat i v rámci územního řízení či během posuzování žádosti o stavební povolení. Není snad nutné a prakticky ani možné při každé změně intenzity dopravy se znovu a znovu vracet k procesu EIA a začínat od začátku," říká šéf ŘSD Kroupa k povolování dopravních staveb, přičemž podotýká, že celý přípravný proces v Česku zabere v průměru dvanáct let.

JIŘÍ PŠENIČKA

Celý text o potížích při výstavbě nových dálnic přináší aktuální vydání tabletového týdeníku Dotyk

Stáhněte si týdeník Dotyk zdarma do svého tabletu či smartphonu v App Store, Google Play , na Amazonu  či v Microsoft Store

Týdeník Dotyk