Vláda navrhuje zvýšení daně u alkoholu, hlavně tedy piva. Je to dle vaší analýzy správný krok? A je vládní mechanismus správný?  
Přesun čepovaného piva do vyšší sazby DPH jde správným směrem, neboť cílí na nízko zdaněný a široce užívaný alkohol v pivě. Je však špatně provedený. Zdraží všechna točená piva v hospodě o deset procent a dá se tak očekávat výrazná náhrada za levnější točená piva. Hlavně lahváče.

Čím více alkoholu v nápoji, tím vyšší daňová zátěž. S takovou představou přišli experti výzkumné agentury PAQ Research. Oponují tím chystanému vládnímu balíčku, kde jsou jednotlivé sazby daně určeny paušálně. Ilustrační foto
Alkohol potřebuje novou daňovou soustavu, míní experti. Zdanili by i víno

Náš návrh jde opačným směrem, míří zejména na levný alkohol v pivě, dostupný převážně v obchodech, který je často užívaný právě rizikovými uživateli. Naše opatření v podobě vyšší spotřební daně na pivo, tedy více korun za litr piva, by tak mělo nižší dopad na hospody než vládní opatření. Největší změna by se však týkala v současné chvíli nezdaněného alkoholu v tichých vínech a ciderech.

Ekonom z PAQ Research Jakub KomárekEkonom z PAQ Research Jakub KomárekZdroj: Se souhlasem Jakuba Komárka

Povede zdražení případné zdražení ke snížení spotřeby alkoholu?
Téměř polovina čistého alkoholu vypitého v České republice se konzumuje prostřednictvím piva. Aby se tak mohly snížit společenské náklady rizikového pití, je nutné více zdanit pivo.

Je však nezbytné, aby alkohol v ostatních alkoholických nápojích nebyl výrazně levnější. Problém je, že současná výjimka pro tichá vína motivuje konzumenty k náhradě piva za víno. Náš návrh spotřební daně naopak motivuje výrobce k tomu, aby snižovali obsah alkoholu ve svých produktech, neboť jeden nízkoalkoholický nápoj vytváří pro společnosti nižší negativní externality než jeden nápoj s vyšším obsahem čistého alkoholu.

Nulovou spotřební daň na tichá vína ale obhájci vykládají jako podporu tuzemských vinařů. 
V současné chvíli se nedá hovořit o podpoře českých a moravských vinařů, neboť nedanění alkoholu ve víně pomáhá zejména velkovýrobcům levných vín, která většinou pocházejí ze zahraničí. Sedmdesát procent spotřebovaného vína pochází z dovozu. Levná vína, například takzvané krabičáky, k nám přitom putují zejména z Maďarska. Současné nesystémové nastavení je tak ve skutečnosti spíše podpora maďarských velkovýrobců levných vín na úkor českých daňových poplatníků.

Ilustrační snímek
Plzeň i Radegast nad zlato? Prazdroj od podzimu chystá další zdražení piva

Zajímavý je i váš návrh cenového stropu u alkoholu. Jak si jej představujete?
Pokud myslíte takzvanou minimální jednotkovou cenu, jedná se opatření zaměřené na velmi levné nápoje s vysokým obsahem alkoholu. Ve večerkách lze například koupit panáky tvrdého alkoholu v plastu, jejichž cena je v nízkých desítkách korun. Právě takto jednoduše dostupný levný a tvrdý alkohol vytváří pro společnost největší zátěž. Minimální jednotková cena je opatření podporované Světovou zdravotnickou organizací, zavedené například ve Skotsku, Walesu či Irsku.