Účet za teplo se po loňské zimě, kdy zdražovaly energie, zvýšil takřka všem domácnostem. Ty, které topí zemním plynem, zaplatily v průměru o 1850 korun více, o 3740 korun více si připlatili ti, co berou teplo 
z teplárny, a o 4470 korun ti, co používají elektrické přímotopy. Ceny energií ale oproti loňsku klesají. Pokud nepřijdou tuhé mrazy, snížit by se měl 
i celkový účet za teplo.

„Pravděpodobně neklesne rodinám, které mají doma ústřední topení. Teplárny zlevňují jenom vzácně, naopak na začátku letošního roku zdražily průměrně o 4,7 procenta. V jiné situaci jsou domácnosti, které vytápějí elektřinou nebo plynem. Zatímco teplárnu změníme jenom tak, že se přestěhujeme do jiného regionu, prodejce samotných energií si můžeme svobodně vybrat z pestré nabídky," řekl Deníku hlavní analytik serveru Cenyenergie.cz Petr Woff.

Podle jeho předpokladu průměrný účet za vytápění elektřinou i plynem klesne až o 15 procent. „Konkurenční prostředí tlačí ceny elektřiny a plynu dolů, dodavatelé se bojí, aby nepřišli o zákazníky. Příznivá je také situace na evropských burzách, a navíc Energetický regulační úřad 
v roce 2014 sníží distribuční poplatky za správu rozvodných sítí," vysvětluje Woff.

Návrat ke dřevu

Už v květnu o osm procent zlevnil dominantní dodavatel plynu RWE, další společnosti ho následovaly. Od ledna zlevní také elektřina, zákazníkům ČEZ celkové vyúčtování klesne o 3,5 procenta. Levnější bude také Pražská energetika.

První výsledky zlevňování už jsou patrné, snížil se totiž počet odběratelů, kteří dodavatele elektřiny nebo plynu mění. Zatímco v předchozích letech zájemců o změnu meziročně neustále přibývalo, letos jejich číslo poklesne. Podle Operátora trhu s elektřinou přešlo od ledna do září k jinému obchodníkovi s elektřinou 299 614 zákazníků, což je o 15 procent méně než loni. Dodavatele plynu změnilo 240 919 odběratelů, to je o devět procent méně než loni.

„Velcí dodavatelé přišli 
s cenově atraktivní nabídkou, kterou navíc podpořili rozsáhlou marketingovou kampaní. Díky tomu se jim podařilo stávající klienty udržet," vysvětluje Michal Hardyn ze srovnávače cen energií TopSrovnani.cz.

Prodej kamen a krbů se zvýšil

V jiné situaci jsou ti, kteří si v rodinném domě topí sami. Podle analytiků vyjde nejlevněji topení peletami, hnědým uhlím nebo dřevem. Právě ke dřevu se řada lidí v obavách před vysokými cenami za vytápění vrátila nebo jím alespoň doplňují tepelná čerpadla a elektrické vytápění. 
V hobby marketech se prodej kamen, krbů, ale i elektrických štípaček dřeva, seker a motorových pil od loňské zimy několikanásobně zvýšil.

Podle statistik ale pozvolně narůstají také ceny tuhých paliv. „Tento trend platí i pro nákup tuhých paliv pro letošní sezonu. V případě palivového dříví je třeba připomenout, že domácnosti budou letošní zimu topit dřívím nakoupeným v roce 2011. V případě pelet 
a briket platí, že jejich cena může velmi kolísat a většina nákupů je realizována včas v létě nebo již dříve za nižší ceny. Teď už je na nákup většího množství briket a pelet pozdě," připomíná Miroslav Kynčl, mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu, které ceny paliv dokumentuje.

Mezi legální způsoby pořízení dřeva patří i tzv. samosběr nebo samovýroba, kterou umožňující vlastníci lesů. Ti potvrzují, že zájem kvůli nižší ceně roste.

Existují ještě další možnosti, jak účet za teplo snížit. Tisíce korun ušetří výměna starých oken a dveří za nové. Pomoct dokážou také reflexní fólie na okenní skla, utěsnění průduchů nebo správné větrání. V zimě se doporučuje větrat krátce, ale intenzivně.

Důležitou roli hrají také stupně, na které místnosti vytápíte. „Temperovat rodinný domek nikoli na 21 stupňů, ale na 20 stupňů Celsia znamená ušetřit za topnou sezonu průměrně tisícovku," dodává Petr Woff.

Energie

KATEŘINA CIBOROVÁ a ČTK