Zmíněná agentura ověřovala během prvního pololetí jazykové znalosti bezmála osmi tisíc uchazečů o zaměstnání. Testování probíhalo pomocí diagnostického systému iTester, který je bezplatně dostupný na stránkách agentury.
Téměř tři čtvrtiny kandidátů se hlásily ke znalosti angličtiny. Pouhé půlprocento z nich ovšem ovládalo jazyk na výbornou, což bylo nejméně ze všech testovaných jazyků. Nejlepších výsledků přitom dosahovali kandidáti z Plzeňska. Nejlépe ovládají zvolený cizí jazyk lidé testovaní z francouzštiny více než sedmnáct procent z nich zaznamenalo nejvyšší počet bodů. V případě italštiny, ruštiny i španělštiny bylo poměrně velké množství uchazečů s minimální znalostí jazyka, ačkoli uváděli, že ho ovládají.
„Z našich poznatků vyplývá, že šanci absolventa na dobré zaměstnání znalost cizích jazyků jednoznačně zvyšuje. U absolventů však firmy stále postrádají dostatečnou jazykovou vybavenost. I v technických funkcích je dnes už angličtina standardem a znalost druhého jazyka velkou výhodou," řekla k tomu Jitka Součková, manažerka agentury Grafton Recruitment.
O uplatnění se však nemusí bát ani ti, kteří ovládají i jiné než hlavní světové jazyky. Česko je totiž vyhledávanou zemí, kde nadnárodní společnosti otevírají různá centra služeb, odkud poskytují finanční či technické služby i do jiných států. Zde vznikají zajímavá pracovní místa také pro ty, kdo ovládají například finštinu, dánštinu, norštinu či polštinu.
PETR KOUTNÝ