Domácnosti mají v průměru úspory ve výši 116 tisíc korun a při výpadku příjmu dokáží z úspor vyžít teoreticky tři měsíce a jedenadvacet dnů. Stále platí, že zákazníci bank finanční rezervu jen zřídka investují, a přednost dávají spíše běžným účtům. Potvrzuje to i statistika České národní banky. Podle ní měli občané v srpnu na účtech bez výpovědní lhůty 1,275 bilionu korun.

Užitečná rezerva

Pro případ neočekávaných událostí by si měl každý naspořit alespoň trojnásobek nutných měsíčních výdajů. Jakmile se vám podaří vytvořit si takovou pohotovostní železnou rezervu, vyplatí se myslet i na rezervu střednědobou, uschovanou ovšem ne doma, nýbrž v bance. Ta by měla postačit asi na rok.

Inflace je v současnosti nízká a sazby na spořicích účtech jsou vyšší, takže téměř všechny takové účty splňují základní úlohu a mírně zhodnocují uložené peníze. Ovšem skutečně jen mírně. Touto cestou se proto prakticky nedá vydělat, majitel má ovšem úspory kdykoli k dispozici.

Jen málo finančních institucí nabízí úrok vyšší než jedno procento. Jednou z výjimek je Air Bank, která bez dalších podmínek a poplatků nabízí u účtu určeného ke spoření úrok 1,1 procenta.

Existuje však i způsob, jak si trochu přilepšit. Za splnění určitých podmínek totiž banky úrokovou sazbu zvýší. Aby zákazník získal zajímavější úročení, musí bance odvést něco zpátky. Jinými slovy, služby této instituce musí aktivně využívat.

Některé banky odměňují vyšším úrokem zákazníky, kteří využívají běžný účet aktivně, včetně platební karty. Je nutné zasílat na účet požadovaný objem finančních prostředků, případně investovat peníze do fondů.

Rozhodnete-li se pro variantu spoření, za založení a vedení účtu banky poplatky většinou neúčtují. Většinou dokonce ani nevyžadují minimální vklad. Nízké úrokové sazby ovšem zdůrazňují absurditu poplatků například za transakce na některých účtech. Ty při nízkém úročení dokážou odkrojit většinu střadatelova zisku, takže takovým je dobré se vyhnout.

Internetové srovnání

Před definitivním výběrem peněz považovaných za rezervu na horší časy a jejich případným přesunem je dobré udělat si malé srovnání.

Rozdíly v podmínkách bank jsou poměrně značné. Kde dostanete momentálně nejvyšší úroky a kde za založení účtu nic nezaplatíte? Na serveru Chytryhonza.cz si za pět minut jednoduše srovnáte až 33 účtů, které přicházejí v úvahu.

JIŘÍ PATÁK
Autor je ředitelem portálu Chytryhonza.cz.