Čínský rok

Miloš Zeman promlouval i do mezinárodní politiky. Kde mohl, prosazoval aktivní ekonomickou diplomacii, což přineslo hmatatelné úspěchy především v obchodních stycích s Čínou a Jižní Koreou. Hlava českého státu se stala vítaným hostem čínského prezidenta Si Ťin-pchinga a Zeman jako jediný evropský státník 3. září sledoval vojenskou přehlídku v Pekingu u příležitosti ukončení 2. světové války. V Moskvě sice 9. května na tribuně chyběl, ale s Vladimirem Putinem se pak sešel k bilaterálnímu jednání. Patří k politikům, kteří odmítají protiruské sankce a přejí si viditelné zapojení Ruska do tažení proti Islámskému státu. V navázání intenzivních vztahů s Čínou se vedle prezidenta osobně angažuje i premiér Bohuslav Sobotka a ministři průmyslu Mládek a zdravotnictví Němeček. Nákupy investiční čínské skupiny CEFC (vstup do Pivovarů Lobkowicz, fotbalové Slavie, leteckého přepravce Travel Service, realitní byznys) jsou výsledkem cílené politické strategie i píle lobbisty a exministra obrany za ČSSD Jaroslava Tvrdíka.

Nižší daň? Nevadí, ekonomika pracuje za Babiše

Zkraje roku 2015 začala fungovat třetí sazba DPH ve výši deset procent, a to na léky, knihy a dětskou výživu. Ceny v obchodech se ale snížily jen nepatrně nebo vůbec, zato státní rozpočet přišel kvůli nové snížené sazbě o téměř čtyři miliardy korun. Správci státní kasy Andreji Babišovi (ANO) to vadit moc nemusí, ekonomika letos „pracovala za něj". Při růstu ekonomiky o 4,5 procenta (lépe bylo naposledy na konci roku 2007) se zlepšuje výběr daní a pojištění od fyzických i právnických osob. Místo schváleného schodku 100 miliard pro letošní rok, skončíme v minusu maximálně 70 miliard korun. V příštím roce by růst ekonomiky mohl spadnout ke 2,5 procentům a formálně je schválen schodek rozpočtu ve výši 70 miliard korun. Uplynulý rok byl jako ty předešlé ve znamení slabé koruny, kterou tištěním nových peněz „zařizuje" ČNB. A protože bankéři vysněná inflace ve výši dvou procent se nechce dostavit, euro za 27 korun nám vydrží i celý rok 2016. Kdyby se peníze netiskly, mohlo být nyní euro za 25 korun a my už bychom balili kufry na levnou dovolenou v létě 2016. Jenže to je coby kdyby…

Babiš

Šlápněte na plyn cinknutých motorů

VolkswagenVzorná dcera z Mladé Boleslavi se letos nestačila divit chování vlastní matky. Koncern Volkswagen zažil největší skandál v novodobé historii, když se provalilo, že některé dieselové motory při testech záměrně vykazovaly lepší výsledky vypouštěných škodlivin, než byla skutečnost. Část takových cinknutých motorů se přitom objevila i ve Škodovkách, takže svolávání do autoservisů se nevyhne ani vozům z Boleslavi. V ČR jde o 150 tisíc vozů, z toho dvě třetiny značky Škoda. První pomyslný trest pro koncern VW přišel s kvartálními hospodářskými výsledky: ve třetím čtvrtletí vykázal VW provozní ztrátu asi 3,5 miliardy euro (přes 95 miliard korun), když rok před tím byl provozní zisk naopak plus 3,2 miliardy euro. Škodovku zákazníci netrestají, je v provozním zisku skoro 20 miliard korun, což je pěkný dárek k letošnímu 120. výročí i k letošnímu uvedení nové Fabie a Superba. Teď jde o to, jak moc bude škodovácká matka pykat za svůj naftový prohřešek. Pár brutálních pokut nasbíraných po světě by totiž mohlo zkrátit „kapesné" pro jinak vzornou dcerku z Mladé Boleslavi, a to by věru nebyla dobrá zpráva pro Českou automobilovou republiku.

Jedeme zadarmo, ale uhlí nám hoří i s horníky

Až budou ekonomové psát paměti, popíší letošek jako rok levného benzinu a nafty. Ceny pohonných hmot v ČR sestupovaly od léta, až se zastavily kolem šestiletého minima. V prosinci stál litr benzinu v průměru 29,27 a nafta 28,60 koruny, což je o čtyři koruny méně než v červnu. Levná ropa Brent (nyní kolem 40 dolarů za barel) vydrží i zkraje roku 2016, takže ceny dramaticky neporostou. Levná ropa a přebytky výrobních kapacit drží na uzdě i ceny energií, některé plynárenské společnosti (dominantní RWE) pro příští rok zlevňují až o 13 procent. Ceny elektřiny budou stejné, nebo mírně nižší.

Opravdový problém je ukrytý hluboko pod zemí, a to doslovně. Společnost OKD (jejímž majitelem je Zdeňkem Bakalou částečně vlastněná NWR) hodlá uzavřít Důl Paskov už v roce 2016 místo dříve dohodnutého roku 2017. Paskov je poslední činný důl v ostravské části ostravsko-karvinského revíru a zaměstnává asi 2200 lidí. Co s nimi bude? Jsou zvyklí na těžkou, i když relativně slušně placenou práci, té se však nedostává. Z velkých investorů rozšiřuje výrobu na severu Moravy jen Hyundai a otázka visí nad průmyslovou zónou Nad Barborou na Karvinsku. Má se budovat mezi roky 2016 až 2018, což ale hrozící propouštění horníků v příštím roce nevyřeší. A když si ke vší hornické smůle přičtete i osud někdejších Bytů OKD, které od letoška vlastní (asi) lucemburská firma „Fondy Bydleni 2 S.á r.l." s ne úplně jasnou vlastnickou strukturou, vypadá to na budoucnost plnou mouru.

TomanSocialistický ministr oceněn

Je čistě věcí prezidenta republiky, koho v den, kdy si připomínáme vznik Československé republiky, ocení. Jak Václav Havel, tak Václav Klaus kromě válečných hrdinů, vědců či sportovců připínali medaili na hruď i svým známým či obdivovatelům z řad umělců. Miloš Zeman v tom ovšem vyniká. Po svém zvolení vyznamenal hned 13 lidí, kteří byli nějak spojeni se Stranou práv občanů – Zemanovci nebo ho podporovali v kampani. Na letošní slavnostní den se tak opět čekalo s napětím. Zemanův výběr ale tentokrát překvapil opravdu všechny. Medaili Za zásluhy v oblasti hospodářské převzal Miroslav Toman starší, ministr zemědělství v několika socialistických vládách a nositel Řádu práce z roku 1985. Šéf TOP 09 Miroslav Kalousek to nazval „orgií bolševické nestoudnosti" a exprezident Václav Klaus k tomu uvedl: „Poprvé dostal vyznamenání ministr bývalé komunistické vlády, což se prostě dodnes nestalo. Když jsem to slyšel, tak jsem jen vykulil oči." Miroslav Toman po listopadu začal podnikat, jeho syn byl ministrem zemědělství v Rusnokově (Zemanově) vládě a nyní je šéfem Agrární a Potravinářské komory ČR. Rodina Tomanů finančně podporovala Miloše Zemana v prezidentské kampani.

Prolomeno jest

Po 24 letech vláda letos v říjnu překročila určité tabu. Odsouhlasila prolomení těžebních limitů na lomu Bílina v severních Čechách, které v roce 1991 zavedla Pithartova vláda. Nutno podotknout, že o prolomení limitů se uvažovalo už několik let, ale až nynější vláda k tomu našla odvahu. Na stole byly čtyři verze, z jak velkého území bude muset těžbě ustoupit. Kabinet se nakonec rozhodl pro variantu, která si nevyžádá bourání domů v sousedních obcích. Prezident Miloš Zeman má ale za to, že v budoucnu bude nutné prolomit i limit na lomu ČSA, což by se obydlí už dotklo. Vláda o prolomení limitů rozhodla dva měsíce před tím, než klimatická konference v Paříži ohlásila konec uhlíkatých zdrojů energie, tedy i uhlí. Na druhou stranu se Česku daří emise uhlíku snižovat a podle ministra životního prostředí Richarda Brabce se jejich množství ještě zmenší například odstavováním dosluhujících uhelných elektráren nebo projekty Nová zelená úsporám či kotlíková dotace.