Zvýšení ceny prosadila MUS podle vyjádření UE pod nátlakem vdůsledku zneužití svého monopolního postavení. MUS se proti vyjádřením ohradila. Na trhu suhlím prý není monopolním dodavatelem, navíc zdražování tepla neodpovídá růstu cen hnědéhouhlí.

„MUS má na trhu shnědým uhlím podle údajů otěžbě zroku 2006přibližně 32procent. Nejedná se tedy dokonce ani odominantní postavení,“ uvedl Radek Stavěl, mluvčí skupiny Czech Coal, do které MUSpatří.

Czech Coal považuje rovněž za nutné zpřesnit výrok UE ozdražení uhlí o27procent. „UE neuvádí období, na jaké se tento cenový nárůst vztahuje. Jedná oobdobí let 2000až 2008, jde tedy orůst cen o27procent za posledních 9let, tedy vprůměru cca oméně než 3procenta ročně,“ vysvětlil Stavěl. Vtomto období, tedy 2000až 2008, UE, která je pro odběratele tepla na Mostecku a Litvínovsku monopolním dodavatelem, zdražilo teplo o33až 34procent. Tedy uhlí zdražilo méně, než samotné teplo," dodal Stavěl.

United Energy trvá na tom, že cena uhlí je neoprávněná a bude se ustátních orgánů nadále domáhat jejího snížení. „Věříme, že státní orgány této situaci nebudou nečinně přihlížet. Očekáváme především zásah ÚOHS, který kauzu šetří déle než rok, aniž by ve věci zahájil řízení,“ vyjádřil se Martin Maňák, ředitel komunikace skupiny J&T pro oblast energetiky. J&T je vlastníkem United Energy.

United Energy zvýší vroce 2008ceny tepla pro Most a Litvínov o9,5procenta. „Nadále však platí, že jsme připraveni odběratelům část peněz zaplacených za teplo vrátit, pokud se podaří snížit cenu uhlí,“ prohlásil generální ředitel United Energy PetrJeník.