Moravskoslezský hejtman Miroslav Novák (ČSSD) minulý týden řekl, že se ukazuje, že vytěžitelnost některých dolů není delší než možná 12 – 16 měsíců. Společnost New World Resources (NWR), které OKD patří, v předběžné analýze svého strategického revizního procesu tento měsíc uvedla, že do dvou let plánuje zavření dolů Paskov a Lazy. „Tyto kroky je za současných tržních podmínek a bez podpory dalších zainteresovaných stran nutno považovat za nevyhnutelné," uvedla firma.

I bez zavření dolů počet zaměstnanců OKD zřejmě příští rok o stovky klesne. Desítky pracovníků totiž odcházejí každý měsíc přirozenou cestou, tedy například do důchodu, jiného zaměstnání nebo ze zdravotních důvodů. V OKD a u dodavatelských firem nyní pracuje zhruba 13.000 lidí, další desítky tisíc míst jsou ale na ně podle odborů navázány.

Ještě před pěti lety měla firma i s dodavateli okolo 17.500 lidí, v roce 2000 měl podnik necelých 20.000 pracovníků. V roce 1994 zaměstnávala společnost OKD téměř 50.000 lidí, v roce 1990 jich bylo 105.000.

Zavření Dolu Paskov

Problémy těžební firmy OKD začala vláda poprvé řešit v září 2013, kdy společnost oznámila, že se rozhodla zavřít Důl Paskov, což by znamenalo propuštění zhruba 2000 horníků. Výsledkem jednání byla dohoda z června 2014, podle níž těžba v dole měla pokračovat do konce roku 2017 a stát měl dát 600 milionů korun na sociální programy horníků.

Platnost dohody by ale skončila, pokud by podle mezinárodních srovnávacích standardů od 1. července 2014 do 31. prosince 2017 po tři po sobě následující čtvrtletí klesla cena uhlí pod 110 USD za tunu. Právě to se letos stalo.

Společnost NWR následně předložila státu návrh, který ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) označil za nehorázný. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula řekl, že NWR požadovala přibližně 150 milionů eur (asi čtyři miliardy korun) za to, že bude pokračovat v těžbě. S návrhem nesouhlasí vláda ani odbory.

Zástupci vlády a Moravskoslezského kraje se shodli na tom, že těžbu je nutné postupně utlumit. Podle Mládka ale vyjednávání s OKD vládě komplikuje nejasná vlastnická struktura firmy. Stát podle ministra významné problémy OKD očekával, ale o několik měsíců později.