„Odprodej výrazně zjednoduší naše podnikání a omezí rizika,“ uvedla ISS ve zprávě o nové strategii. Podle ní by tento krok měl dánskému koncernu zajistit meziroční růst o čtyři až šest procent.

Firma se hodlá soustředit na trhy, u nichž vidí možnost dalšího růstu. „Výsledkem tohoto rozhodnutí je, že operace ve 13 zemích včetně České republiky budou ukončeny, přičemž se to netýká globálních a regionálních klíčových zákazníků, kterým ISS služby lokálně dodává, případně bude dodávat,“ vysvětlil pro Denik.cz ředitel ISS Česká republika Priit Paiste. 

Exity společnost plánuje dokončit během dvou let. Kromě Česka v Evropě opustí Estonsko, Maďarsko, Slovensko, Slovinsko a Rumunsko, z dalších světadílů koncern odejde z Thajska, Filipín, Malajsie, Bruneje, Brazílie, Chile a Izraele.

V Česku dánská firma zastřešuje svůj byznys pod eseróčko ISS Facility Services se sídlem v Praze 4. Podle informací z firemních webových stránek má v tuzemsku 30 hlavních zákazníků z bankovnictví, zdravotnictví, průmyslu a obchodu. Zajišťuje pro ně hlavně úklidové a údržbářské služby a ostrahu.

„Zůstáváme součástí ISS Group do té doby, než najdeme vhodného partnera, který bude sdílet stejné hodnoty podnikání a zajistí kontinuitu dodávání služeb našim zákazníka stejně jako zajistí i kontinuitu pro naše zaměstnance,“ uvedl Priit Paiste. 

Podle něj firma dál poskytne zákazníkům služby v nezměněné kvalitě a jakmile bude blízko výběru nového partnera, zajistí hladký a plynulý přechod tak, aby byla zajištěna kontinuita pro zákazníky a zaměstnance.

Ztrátové roky

Podle poslední výroční zprávy společnost v Česku v roce 2017 utržila téměř 1,2 miliardy korun a prodělala 16,5 milionu. O rok dříve byla ztráta ještě vyšší – přes 21 milionů korun. V roce 2017 tady měla 3443 zaměstnanců. „Žádné propouštění či redukce zaměstnanců není plánováno. Náš byznys pokračuje tak jako doposud, zůstáváme součástí ISS Group až do dalšího oficiálního prohlášení," dodal Priit Paiste. 

Dohromady 13 zemí, z nichž firma do roku 2020 odejde, tvoří pouze 12 procent celkového obratu koncernu. Ten loni dosáhl 80 miliard dánských korun (277 miliard českých korun). V této chvíli ISS funguje ve více než sedmdesátce států světa.

Po dokončení odprodejů firmě globálně klesne počet zákazníků o 50 procent na téměř 63 tisíc a počet zaměstnanců se má snížit o pětinu na přibližně 390 tisíc, uvedla ISS ve zprávě na webu. V žebříčku největších světových zaměstnavatelů se dánský koncern s téměř půl milionem lidí v roce 2017 umístil v první dvacítce.