"Akcionáři PrivatBank navrhli vládě, aby se v zájmu klientů stala jejím vlastníkem," uvádí se ve sdělení ukrajinské vlády. Ministr financí Oleksandr Danyljuk oznámil, že peníze klientů banky jsou v bezpečí a že banka funguje normálně. Postupný převod do státních rukou podle něj začal dnes.

Banka, kterou téměř ze sta procent vlastní dva z nejbohatších ukrajinských podnikatelů Ihor Kolomojskyj a Hennadij Boholjubov, zaznamenala podle vedení v poslední době zvýšený odliv peněz. Ukrajinská centrální banka upozornila, že PrivatBank nenaplnila svůj rekapitalizační program a že 97 procent jejích firemních úvěrů směřovalo do podniků spojených s jejími akcionáři.

Čtěte také: Forbes: Ukrajinští oligarchové za poslední rok zchudli

"Jsme si jisti, že přechod banky do státního vlastnictví je jedinou možnou cestou k záchraně peněz jejích klientů i k záchraně finančního systému," uvedla centrální banka. Zestátnění společnosti PrivatBank podle ní nebude mít výraznější dopad na měnový trh či na vývoj inflace. Služeb banky využívá zhruba každý třetí Ukrajinec.

Kolomojskyj byl ještě loni podle časopisu Forbes-Ukrajina druhým nejbohatším Ukrajincem s majetkem 1,3 miliardy dolarů. Objem jeho majetku se ale za posledních pět let snížil asi na polovinu. Loni přišel Kolomojskyj po konfliktu s kyjevskou vládou rovněž o post dněpropetrovského gubernátora. Boholjubov byl loni třetím nejbohatším Ukrajincem. Ani jeden z nich se k zestátnění peněžního domu zatím nevyjádřil.

Vláda neuvedla, kolik peněz do banky investuje, a jak velké tedy bude břemeno pro státní rozpočet. Oznámení přichází jen několik dní před hlasování parlamentu o rozpočtu na příští rok, který musí splňovat kritéria stanovená mezinárodními věřiteli pro uvolnění další pomoci zemi.

Přečtěte si: Vedomosti: Ukrajině hrozí žádná pravidla místo loupežnických

Mezinárodní měnový fond (MMF) schválil Ukrajině loni na jaře čtyřletý úvěrový program v objemu 17,5 miliardy dolarů (téměř 452 miliard korun), dosud z něj uvolnil zhruba polovinu. Podmínkou pro další uvolnění peněz je mimo jiné, aby vláda zajistila střednědobou fiskální udržitelnost a finanční stabilitu a bojovala s korupcí.

"Samozřejmě, že banka potřebovala zvýšit kapitál," uvedl člen vedení PrivatBank Oleh Horochovskyj. Dodal, že Takový krok byl v plánu do roku 2018, banka se však podle něj stala terčem série "informačních útoků", které vedly k odlivu peněz individuálních i firemních klientů. "Rozhodnutí dobrovolně a klidně převést banku do státního vlastnictví bylo učiněno, když jsme si uvědomili, že poslední informační útok nemůžeme přežít," uvedl Horochovskyj.