Za první pololetí letošního roku zkontrolovali více než devadesát vzorků obilovin dovážených do Česka z Ukrajiny. „Proběhl velmi detailní rozbor. Analýzy Státní zemědělské a potravinářské inspekce neprokázaly ani v jednom případě záchyt jakékoliv nebezpečné látky,” ubezpečil spotřebitele ministr zemědělství Marek Výborný.

Češi za rok spotřebují zhruba pět milionů tun obilí. V loňském roce jej byly z Ukrajiny dovezeny asi čtyři tisíce.

Kuřata se salmonelou

Ve spolupráci se Státní veterinární správou dochází také ke kontrolám drůbežího masa dováženého z Ukrajiny. Z celkového objemu dovážených kuřat tvoří ta ukrajinská asi jedno až dvě procenta. Za uplynulých šest měsíců inspektoři zkontrolovali osmnáct vzorků, u dvou z nich odhalili bakterie způsobující salmonelózu. „Když se podíváme na dovoz například z Brazílie, tak tam je záchyt taky a procentuálně ještě vyšší,” sdělil Výborný.

Jednalo se o hluboce zmražená kuřata, která byla poražena i kompletně zpracována na Ukrajině. V posledním období se dovoz drůbežího masa z Ukrajiny zvedá. „Proto na to budeme reagovat jak my, tak kolegové ze Státní veterinární správy. V odběrech vzorků se bude určitě pokračovat,” sdělil ředitel Státní zemědělské a potravinářské inspekce Martin Klanica.

Častěji jsou do Česka podle Výborného dovážena kuřata s etiketou EU Poultry. Jde o značku firmy, která na Slovensku zpracovává kuřata chovaná a poražená na Ukrajině. Výborný kvalitu těchto kuřat projednával v pondělí se slovenským ministrem zemědělství Jozefem Bírešem. „Slovenská strana už rok věnuje kvalitě tohoto dovozu zvýšenou pozornost. Na etiketě je navíc poznat země původu,” řekl Výborný.

V dováženém ukrajinském obilí letos nenašli inspektoři žádné nebezpečné látky. | Video: Deník/Magdaléna Blažková

Podle Výborného se dlouhodobě ukazuje, že nejkvalitnější potraviny na tuzemském trhu jsou ty, které pochází přímo z Česka. „Jako druhé v pořadí jsou potraviny z Evropské unie, největší záchyt je pak u potravin ze zemí třetího světa,” vyjmenoval ministr. V posledních měsících nachází inspektoři závady především u zeleniny a dalších produktů z Jihovýchodní Asie.

Pětadvacet tisíc kontrol

Za první pololetí letošního roku provedli inspektoři více než pětadvacet tisíc kontrol potravin. Odebrali necelých devět tisíc vzorků, z nich více než 2 300 bylo nevyhovujících. „Pokud je vzorek nevyhovující, projedná se výsledek s kontrolovanou osobou, uloží se opatření, zákaz uvádění na trh, případně likvidace. S kontrolovanými osobami je také zahájeno správní řízení,” vysvětlil Klanica.

Letošní čísla podle něj nijak nepřevyšují trend posledních let. Co se týče zjištěných prohřešků, převažují ty méně závažné. „Jsou v tom zahrnuta porušení, která souvisí s bezpečností, s kvalitou či s označováním. Záchytů, které mají přímý vliv na zdraví spotřebitelů, je opravdu jako šafránu,” dodal Klanica.