„Naftogaz vítá návrh Evropské komise prodloužit takzvaný zimní balík do konce příštího zimního období," uvedl podnik podle agentury Reuters. Dodal, že poslal Gazpromu dopis s tímto návrhem.

Předminulý týden začaly obě strany jednat o nové smlouvě, k ničemu ale zatím nedospěly. Ukrajinský ministr energetiky Volodymyr Demčyšyn po prvním kole rozhovorů prohlásil, že Ukrajina přestane od 1. dubna odebírat plyn z Ruska a že se po zimě bez něj obejde.

Rusko navrhlo na počátku jednání zvýšení ceny proti zimní dohodě o šest procent na 348 dolarů za tisíc metrů krychlových, Ukrajina ale požaduje výraznou slevu. Jednání mají pokračovat v polovině dubna v Berlíně.

Ukrajinskou pozici podle Kyjevu posiluje zvýšený dovoz ze zemí Evropské unie prostřednictvím zpětných toků v plynovodech. Slovenský premiér Robert Fico ale minulý týden upozornil na to, že Slovensko nebude s to vyhovět případným požadavkům Ukrajiny na výraznější navýšení dodávek ze Západu.

Záložní plynovod

Slovensko v současnosti zajišťuje zpětný tok plynu na Ukrajinu prostřednictvím záložního plynovodu s přepravní kapacitou 14,5 miliardy metrů krychlových ročně. Ukrajina tímto způsobem dokáže pokrýt podle Fica třetinu své spotřeby. Výraznější navýšení dodávek plynu ze Slovenska k východnímu sousedovi by si ale už vyžádalo využití hlavního tranzitního plynovodu, kterým proudí ruský plyn přes Slovensko dál do západní Evropy. To však podle Fica odporuje slovenské smlouvě s Ruskem a vyžádalo by si to souhlas Moskvy.

Spotřeba plynu na Ukrajině se obvykle pohybuje kolem 50 miliard krychlových metrů ročně. Zhruba polovinu spotřeby je země schopna uspokojit z vlastních zdrojů, zbytek tvoří dovoz, především z Ruska. Podle údajů ukrajinské státní společnosti Ukrtransgaz měl loni ruský plyn na celkové spotřebě podíl 36 procent a plyn z domácích zdrojů 51 procenta. Zbývajících 13 procent tvořil plyn dovezený z Evropské unie přes Polsko, Slovensko a Maďarsko.

Rusko loni v červnu přestalo Kyjevu dodávat plyn kvůli sporům o cenu a kvůli dluhům, které měla Ukrajina za předchozí ruské dodávky. Zásobování Gazprom obnovil až díky říjnové dohodě o „zimním cenovém balíku".