„Situaci na pracovním trhu ovlivňují sezonní práce, které už jsou v plném proudu, především ve stavebnictví a v zemědělství," uvedla Kateřina Sadílková, pověřená řízením Úřadu práce ČR.
Pozitivně vnímá vývoj nezaměstnanosti poradce prezidenta Hospodářské komory ČR Petr Zahradník. Přestože podle něho počet lidí bez práce stále převyšuje 490 tisíc, pokles oproti minulému měsíci o téměř 34 tisíc svědčí o schopnosti trhu práce vytvářet nová pracovní místa. „Příznivost vývoje trhu práce však stabilně kalí přetrvávající problém strukturální nezaměstnanosti, který bude se zvyšováním obrátek dynamiky české ekonomiky narůstat. Existuje více než 82 tisíc volných pracovních míst, které nedokáže aktuální nabídková struktura pracovní síly uspokojivě naplnit," upozornil Zahradník.
Technické vzdělání
Největší šanci na nadprůměrné mzdy mají podle Martina Ježka ze společnosti Grafton Recruitment vysokoškoláci s technickým vzděláním. „Technické vzdělání je obecně bránou k vyšším mzdám, a to platí i pro středoškolsky vzdělané lidi či kandidáty s odborným učňovským vzděláním," doplnil s tím, že mnoho strojírenských firem se stále potýká s nedostatkem kvalifikovaných lidí.
K lepšímu finančnímu ohodnocení však přispívají i další faktory. „V první řadě je to znalost cizích jazyků, a to bez ohledu na obor," upřesnil Ježek. Z rozsáhlého průzkumu jeho společnosti vyplynulo, že právě znalost cizích jazyků může v konečném důsledku přinést vyšší plat až o deset tisíc korun. Přitom angličtina je jazyk, který zaměstnavatelé očekávají, roste však zájem po lidech, kteří vládnou němčinou. Těch je nedostatek.
Nicméně podle analytika ČSOB Petra Dufka ani rychlý pokles nezaměstnanosti zatím nevytváří silnější mzdové tlaky, takže nepředpokládá, že by letos došlo v české ekonomice k nějakému nadměrnému růstu mezd. Počítá však s tím, že nezaměstnanost bude nadále klesat a dostane se pod hranici 6,5 procenta.