Propouštění by se mělo podle informací ČTK dotknout zejména Itálie, Německa a Rakouska bez jakéhokoli dopadu na českou a slovenskou UniCredit. Banky ve střední a východní Evropě jsou pro skupinu UniCredit tahounem a nadále klíčové. Česká a slovenská UniCredit Bank vykázala za letošní tři čtvrtletí čistý zisk 4,94 miliardy Kč, což je meziroční růst o téměř devět procent.

Zvýšení kapitálu, které se uskuteční v prvním čtvrtletí příštího roku prostřednictvím prodeje akcií dosavadním akcionářům, má bance také pomoci zvýšit ziskovost a ochránit ji před hrozící krizí italského bankovnictví. Akcie UniCredit letos kvůli obavám investorů ze špatných úvěrů a nízké ziskovosti ztratily více než polovinu své hodnoty. Čistý zisk banky ve třetím čtvrtletí meziročně klesl o 12 procent na 447 milionů eur (12,1 miliardy Kč).

Přečtěte si: Nejrizikovějšími klienty bank jsou mladí

UniCredit podniká zásadní kroky ke své ochraně v době, která je pro italské banky i celou ekonomiku značně riziková. V Itálii se teď mění vláda, zemi možná čekají nové volby a třetí největší italské bance Monte dei Paschi di Siena hrozí bez získaní nového kapitálu krach, který by měl dopad na celý sektor.

Do čela UniCredit nastoupil před pěti měsíci bývalý manažer francouzské Société Générale Jean Pierre Mustier. Ten chce italskou banku zeštíhlit a zařídil již prodej významných aktiv, zejména správce investičních fondů Pioneer a polské dceřiné firmy Bank Pekao. "Podnikli jsme některé odvážné kroky, protože když si pomůžeme sami, je to vždy nejlepší," řekl dnes Mustier analytikům.

Nová emise akcií zvýší základní ukazatel kapitálové přiměřenosti UniCredit nad 12,5 procenta aktiv z necelých 10,8 procenta. V rámci celkového plánu restrukturalizace, včetně odprodeje aktiv, bude mít UniCredit do roku 2019 o třetinu zaměstnanců méně než na konci loňského roku. Banka očekává, že její čistý zisk v roce 2019 dosáhne 4,7 miliardy eur proti 1,5 miliardy eur v loňském roce.

Akcie banky po dnešním oznámení vzrostly asi o osm procent. Analytici označují cíle plánu za realistické, uvedla agentura Reuters.

Úspěch plánu UniCredit závisí na důvěře investorů. Banka od finanční krize roku 2008 získala od investorů v několika krocích již 14,5 miliardy eur. UniCredit je považována za jedinou italskou banku důležitou z hlediska globální finanční stability.

UniCredit se výrazně angažuje v zemích střední a východní Evropy, včetně České republiky. Na českém trhu začala působit v listopadu 2007, její tuzemská pobočka vznikla spojením finančního ústavu HVB Bank a Živnostenské banky.

Čtěte také: Počet karetních transakcí za deset let vzrostl pětinásobně