Posílení úřadů není podle vlády v rozporu se záměrem snižovat počet státních zaměstnanců ročně o tři procenta. Řady úředníků se totiž rozšíří mimořádně, účelově a přechodně. O materiálu bude ve středu jednat vláda. Vedle příchodu nových lidí na úřady se v něm navrhuje uvolnění peněz pro bezpečnostní zajištění předsednických akcí, na provozní výdaje české mise při EU v Bruselu a na fungování Institutu státní správy při ministerstvu vnitra, který zajistí vzdělávání pro předsednictví.

Tyto aktivity včetně nákladů na nové zaměstnance úřadů by měly podle vládního návrhu přijít na 160 milionů korun. Podle loňských informací z vlády by se počet úředníků v letošním roce mohl zvýšit o 87, v roce 2008 má mít státní správa dalších 356 nových míst a v roce 2009 by stát měl kvůli předsednictví zaměstnat ještě 369 lidí. Vláda přitom avizovala, že nejvíc posil potřebuje ministerstvo zahraničí a zemědělství.

Celkové náklady na předsednictví mají dosáhnout 3,3 miliardy korun. Na letošní rok je vyčleněno 400 milionů korun, do konce dubna musí být připraveny i návrhy rozpočtu na příští a přespříští rok. Podle vlády není vyloučené, že celková částka se může mírně změnit. Šestiměsíční předsednictví v EU čeká na každou členskou zemi. Je to náročný úkol, stát se po tu dobu stává tváří EU a řídí její chod.